Vai nu mirsti nost no karstuma, vai no dabīgas izejvielas. Jēkabpils novadā izsmisums

Jēkabpils novada Biržu ciema iedzīvotājiem regulāri jāpacieš mēslu smaka, ko rada vietējā cūkkopības uzņēmuma darbība. SIA “Miķelāni bekons” darbojas jau vairākus gadu desmitus, bet tieši šogad smaka jūtama biežāk nekā agrāk. Sarunas ar uzņēmumu un zemniekiem, kas vircu izmanto, līdz šim nav vainagojušās panākumiem.

Cūkkopības uzņēmums “Miķelāni bekons” atrodas netālu no Biržu ciema. Saistībā ar piesardzības pasākumiem Āfrikas cūku mēra dēļ viesoties uzņēmumā mums neļāva, bet tā ir vieta, kur gadā tiek saražoti apmēram 70 tūkstoši tonnu šķidrmēslu. Tie regulāri tiek vesti uz vietējiem laukiem, lai tos mēslotu. Visspēcīgāko vircas smaku jūt Biržu ciema iedzīvotāji, jo ciems atrodas tuvu cūku kompleksam un apkārt ir daudz labības lauku. Lai gan uzņēmums darbojas vairākus gadu desmitus, tieši šogad smaka esot jūtama biežāk, uzsver vietējie.

Visspēcīgākā smaka ir tajos brīžos, kad virca tiek lieta uz vietējiem laukiem. Iedzīvotāji vaino lauksaimniekus, kuri vircas vešanu un liešanu neveic operatīvi, bet gan ar pārtraukumiem. “Miķelāni bekons”, kas šo vircu viņiem pārdod. Nesen Biržos notika sapulce, kurā tika solīts mēslošanu ar vircu veikt operatīvāk un tā, lai vienā teritorijā nav jāatgriežas vairākkārt.

Jēkabpils novada iedzīvotājs Gints Vuškāns: “Vai nu mirsti nost no tveices, no karstuma, vai nu mirsti nost no superīgās mūsu dabīgas izejvielas. Es vainoju ne tik daudz zemniekus, kā tomēr lielo uzņēmumu. Ja jūs nedotu viņiem šo vircu, tad arī nebūtu viņiem, ko liet.”

SIA “Miķelāni bekons” valdes priekšsēdētājs Ilvars Strazdiņš: “Zemnieki pirms sējas grib vircu uz laukiem nomēslot, tad sēt ziemājus iekšā. Pēc zemnieku saprašanas jau rudens ir sācies, vasara ir beigusies. Kaut kad jau tāpat tie mēsli jāizved, tad tur jāatrod kaut kāds kompromiss.”

Zemnieku saimniecības “Upeslīči” īpašnieks Andrejs Lisjonoks skaidro, ka vislielāko smaku mēslošana sagādā pavasarī, kad virca tiek uzlieta uz augošiem augiem, bet netiek iestrādāta zemē. Savukārt šobrīd smakai jābūt mazākai, jo virca tiek iestrādāta zemē. Viņš arī uzsver, ka mēslošanu ietekmē gan laika apstākļi un autoceļu stāvoklis, gan graudkopības nianses. “Lauki ir nokulti, mums jāsēj rapsi, un faktiski mēs jau varam vest to vircu. Nevaram pēc tam. Ja vedīsim vircu pa augošiem augiem, atkal būs smaka.”

Ir pagājusi viena diena kopš vircas liešanas, stāvot blakus laukiem, var redzēt, ka virca ir iestrādāta zemē un smaka ir daudz mazāka nekā dienu iepriekš.

Tomēr Biržu ciemā smaka ik pa laikam jūtama – vai nu tajā brīdī notiek mēslošana uz cita lauka, vai arī meklējams cits cēlonis. Vides piesārņojuma kontroli Latvijā veic Valsts vides dienests, kas uzsver – “Miķelāni bekons” darbībā nav pārkāpumu. “Mēs esam saņēmuši Biržu ciemata iedzīvotāju sūdzību. No mūsu pārbaudēm, kas ir regulāras, jo tomēr tā ir A kategorijas piesārņojošā darbība, pārkāpumu nav,” saka Valsts vides dienesta pārstāvis Dainis Lazdāns.

Arī Valsts augu aizsardzības dienestā skaidro, ka līdz šim šovasar veiktajās pārbaudēs neesot konstatēti noteikumu pārkāpumi. Tas gan neatrisina smakas problēmu. Iedzīvotāji ir apņēmības pilni panākt vircas vešanu tikai konkrētos periodos gadā.


#SIF_MAF2023