Vai jūsu sunim jāsamazina svars? Šie padomi palīdzēs uzturam

Gardums par labu uzvedību, gardums starp ēdienreizēm un vēl viens par to, ka suns ir tik mīlīgs. Vai izklausās pazīstami? Jūsu četrkājainais draugs noteikti būs laimīgs, bet svari gan nē. Sekas – sunim, kas ir pārāk resns, jānes pārāk liels svars uz savām četrām trauslajām kājām un viņa paredzamais dzīves ilgums samazinās par aptuveni 20%.

Viņa veselības labad jūsu sunim steidzami jāzaudē liekais svars. Lai to paveiktu, viņam vajadzēs jūsu palīdzību. Taču mēs neiesakām mājdzīvniekam vienkārši dot uz pusi mazāk ēdiena. Ja ievērosiet šos padomus, nekas netraucēs jūsu sunim iegūt lielisku figūru.


Kā zināt, vai jūsu sunim tiešām nepieciešams samazināt svaru?

Viens veids ir salīdzināt jūsu suņa svaru ar viņa vecāku svaru vai šīs šķirnes standarta svaru. Protams, šādi to grūtāk noteikt jaukteņiem. Būtībā tiek uzskatīts, ka sunim ir liekais svars, ja tā svars ir par 10% lielāks par ideālo svaru. Veicot šādas pārbaudes, varēsiet ātri noteikt, vai jūsu sunim ir liekais svars:

  • Vai varat sajust suņa ribas, kad viņam pieskaraties ar plaukstu?
  • Skatoties uz suni no sāna, vai viņa vēdera līnija stiepjas līdz cirksnim un vai, skatoties no augšas, jūsu sunim joprojām redzams viduklis?
  • Vai uz jūsu suņa muguras un iegurņa ir tauku slānis?


Eksperta ieteikums: Lai nepieļautu mīluļa aptaukošanos, viņš regulāri jāsver. Tādējādi jūs uzreiz varēsiet reaģēt pat uz nelielu mājdzīvnieka svara palielināšanos.


Liekā svara sekas suņiem

Aptaukošanās ir nopietna problēma un to nevajadzētu uztvert vieglprātīgi. Tā palielina risku iegūt dažādas saslimšanas, piemēram:

  • problēmas ar sirdi un sirds un asinsvadu saslimšanas;
  • cukura diabētu;
  • aknu slimības;
  • locītavu problēmas un artrītu;
  • urīnakmeņus.

Ja jūsu sunim ir liekais svars un diabēts, būtu vēlams lietot speciālu barību. Jūsu veterinārārsts var ieteikt atbilstošāko. “Josera Help Weight & Diabetic” barība ne tikai var palīdzēt sunim droši samazināt svaru, bet tajā ir arī samazināts kaloriju un cukura saturs, tāpēc tā piemērota arī suņiem ar diabētu.

Padoms: Viens no galvenajiem iemesliem kāpēc sunim vajadzētu atgūt normālu svaru – liekais svars būtiski samazina suņa paredzamo dzīves ilgumu. Suņa labā jums šī problēma jānovērš kopīgiem spēkiem.


Suņiem ar lieko svaru nepieciešami saudzīgi treniņi

Jūs jau droši vien zināt, ka suņiem ar lieko svaru vajadzētu vairāk trenēties, lai veiksmīgi un veselīgi zaudētu svaru. Diemžēl suņiem ar lieko svaru bieži nav vēlmes to darīt. Nav jau brīnums – ja sunim ir pārāk liels svars, trenēties ir grūti. Jūs redzēsiet un dzirdēsiet, ka suns elpo smagāk un vairāk elso. Viņa acis izskatīsies satrauktas, un suns uz jums skatīsies tā, it kā lūgtos atpūsties. Jūsu nogurušais četrkājainais draugs var pat apsēsties un atteikties turpināt treniņu.

Tāpēc mēs iesakām pēc iespējas saudzīgākus treniņus, un nepārpūlēt savu suni. Piemēram, lēkāšana sunim ar lieko svaru patiesībā var būt bīstama, jo tiek ļoti piepūlēti kauli, locītavas, saites un muskuļi un tas var nodarīt pāri jūsu mīlulim.

Eksperta ieteikums: Daudziem suņiem patīk ūdenī. Ieprieciniet savu četrkājaino draugu ar došanos uz kādu peldvietu, tas būs saudzīgs veids, kā trenēt visu muskuļu un skeleta sistēmu. Suns ar lieko svaru ūdenī savu svaru izjūt krietni mazāk – viņš jūtas vieglāks un veiklāks, kustēties ir vieglāk. Tiek samazināti sāpīgie svara radītie blakusefekti, un suns izbaudīs kustēšanos ūdenī. Vienlaikus suns patērēs kalorijas un nodedzinās dažus liekos kilogramus.


Lielisks apvienojums resniem suņiem: kustīgas rotaļas pastaigu laikā

Piemērotas pastaigas un rotaļas, kuras ietver dažādus treniņu veidus, ir vēl viens veids, kā aktīvi palīdzēt sunim notievēt. Vienmēr ņemiet vērā sava suņa fizisko sagatavotību un izturību, lai viņu nepārpūlētu. Un neuzspiediet sunim trenēšanos ļoti karstā laikā; vasarā daudz patīkamāk aktivitātes veikt agri no rīta vai vakarā, kad ārā ir vēsāks.

Pastaigas var lieliski apvienot ar treniņu – ļaujiet sunim izlīst zem soliņa parkā vai līkločos izskriet caur plaši izvietotiem betona pāļiem vai kokiem. Iespējams, jūsu suns varēs pat uzlēkt uz nokrituša koka stumbra un turēt līdzsvaru, stāvot uz tā. Tas ir jautri un dedzina daudz kaloriju!


Izvēlēties barību ar zemu kaloriju daudzumu šķiet loģisks solis

Vai tikai barība kam ir zems kaloriju daudzumu (viegla barība) var palīdzēt? Atšķetināsim šo jautājumu. Pirmkārt, “viegla barība” nav rādītājs. Tas nozīmē tikai to, ka šajā produktā ir mazāk kaloriju nekā citos šīs pašas līnijas produktos. Daudz vairāk dod, ja uz produkta norādīts, ka tā ir diētiska barība. Šo informāciju var atrast uz barības iepakojuma, bieži blakus informācijai par sastāvu.

Teorētiski jūs varat arī dot sunim barību ar ierasto tauku un enerģijas sastāvu, bet limitēt barības daudzumu. Taču tad jums vajadzētu konsultēties ar veterinārārstu vai barības ražotāju, lai pārliecinātos, ka suns uzņems visas nepieciešamās barības vielas arī, ja dosiet viņam mazāk par ieteikto barības daudzumu. Iesakām izvēlēties drošāko ceļu un pāriet uz diētisku barību (ja neesat to jau izdarījuši). Šajā barībā ir mazāks enerģijas blīvums, jo tajā ir zems tauku un enerģijas sastāvs, bet augsts proteīnu un šķiedrvielu sastāvs. Bieži jūs pat varat turpināt dot ierasto barības daudzumu un suns nebūs izsalcis. Palielinātā šķiedrvielu daudzuma dēļ tiek samazināta ogļhidrātu sagremojamība, tāpēc barība nenonāks uzreiz uz suņa gurniem. Turklāt jūs arī samazināsiet risku, ka noārdās mīluļa muskuļu audi (salīdzinot ar to, ja dotu limitētu daudzumu barības ar parasto enerģijas daudzumu).

Svarīgi: Tiecieties uz ilgtspējīgu un veselīgu svara samazināšanu. Sunim nedēļas laikā būtu jāzaudē aptuveni 1–2% no liekā svara. Radikālas diētas rada muskuļu zaudēšanas risku. Turklāt tās var noslogot suņa vielmaiņu.

Jūs varat iegādāties ne tikai barību, kas veicina svara samazināšanu suņiem ar lieko svaru un aptaukošanos, bet arī īpašu diētisko barību, kas piemērota suņiem ar diabētu, nieru slimībām, aknu slimībām, urīnakmeņiem un kuņģa un zarnu trakta traucējumiem. Aizvediet savu suni pie uzticama veterinārārsta, kas varēs noteikt, vai jūsu sunim ir kādas veselības problēmas un vai viņam nepieciešama īpaša diētiskā barība.

Eksperta ieteikums: Ieteicams mājās nosvērt sunim paredzēto dienas barības devu. Barības mērtrauki ir parocīgi, taču neprecīzi. Pareizo barības daudzumu nosakiet pēc jūsu suņa ideālā, nevis pašreizējā svara, kas ietver arī lieko svaru.

Vai jūsu sunim ir laba oža, un viņam patīk meklēt medījumu? Ja tā, varat ļaut sunim meklēt savu barību. Deguna likšana lietā un ošņāšana arī dedzina kalorijas! Sauso barību var īpaši labi paslēpt dažādās vietās mājā un dārzā. Tas liks jūsu sunim kustēties un padarīs viņu par pēddzini. Praktisks risinājums: ēšanas apvienošana ar izkustēšanos. Tādējādi jūsu suņa barība aizstāj gardumus, un sunim būs aktīvi jākustas, lai nopelnītu maltīti.

Eksperta ieteikums: Uzdevumi, kuros jāpiepūlē prāts, liks sunim kustēties un novērsīs uzmanību no izsalkuma uzplūdiem. Piemēram, lai pārbaudītu viņa intelektu, varat ēdienu paslēpt nelielās atvilktnēs vai koka kastēs. Dresēšana ir vēl viens veids, kā suni nodarbināt un likt viņam izkustēties. Sēdi, guli, nāc, paliec... Nekad nav par ļaunu atsvaidzināt šīs komandas.


Alternatīva balvām: rotaļas gardumu vietā

Vai prātojat, kā atalgot suni par labu sniegumu viņa kustēšanās un aktivitāšu plānā? Jums nav obligāti jāsniedzas pēc gardumu burkas. Balvas vietā varat ar suni parotaļāties.

Lielisks variants ir, piemēram, bumbiņas pamešana. Jums nav jāuzliek augsta latiņa, un ātri sprinti nav svarīgi. Suņi ar lieko svaru to var darīt lēnām. Pamēģiniet bumbiņu paripināt nelielā attālumā, un jūsu četrkājainais draugs var tai doties pakaļ mērenā tempā.

Vai ievērojāt? Balva bija jautra un tā sevī ietvēra kustēšanos. Lielisks risinājums! Ja nekādi nespējat turēties pretī mīluļa kucēna skatienam, varat viņam iedot gardumu, taču iekļaujiet to viņa dienas barības devā, lai būtu droši, ka viņš atkal nepārēdīsies.

Eksperta ieteikums: Gardumu vietā kā balvu varat izmantot arī suņa parasto barību, lai būtu vieglāk izsekot tam, ko suns ēd.


Svarīgākais, ko iegaumēt veiksmīgai svara samazināšanai

Protams, labākais ir jau sākotnēji nepieļaut liekā svara rašanos. Ja tam jau ir par vēlu, ievērojiet šos veiksmīgas tievēšanas stūrakmeņus:

  • saudzīga kustēšanās, kas ir jautra un piemērota jūsu suņa fiziskajai sagatavotībai un izturībai;
  • piemērota barība ar samazinātu tauku un enerģijas saturu;
  • veselīga un ilgtspējīga svara samazināšana, kas nenoslogo orgānus.
  • rūpīgi nosveriet barības devu, pamatojoties uz suņa ideālo svaru; vēlams izmantot virtuves svarus – tie ir precīzāki par barības mērtraukiem;
  • ja iespējams, nedodiet sunim gardumus un uzkodas (arī ciemiņi nē);
  • ieviesiet suņa ikdienas rutīnā alternatīvas atalgošanas metodes, piemēram, gardumu vietā parotaļājieties ar suni;
  • turpiniet regulāri pārbaudīt suņa svaru un veselības stāvokli – apspriediet šo ar veterinārārstu.
  • izveidojiet jaunus ieradumus, piemēram, liekot sunim maltīti nopelnīt, to meklējot vai pildot intelekta testus.


Secinājumi

Galu galā viss atkarīgs no jums – suņa saimnieka. Esiet konsekvents un nelokāms. Neļaujiet mīluļa kucēna skatienam pierunāt jūs sniegties pēc gardumu burkas vai iedot kādu neveselīgu kumosu no paša ēdiena šķīvja. Ideālā gadījumā jums vajadzētu ieplānot mīluļa ēšanas laikus vienā laikā ar jūsu maltītēm – tādā veidā viņam pat nenāks prātā nākt diedelēt ēdienu.



Josera – WE HELP BECAUSE YOU CARE 

Bertas Nams – veterinārā lieltirgotava kopš 2002. gada