Vai ģimenes ārsti turpmāk strādās četras darba dienas?

Ģimenes ārsti nav mierā ar valsts budžeta finansējumu nākamajām gadam, tāpēc nedēļas piekto dienu varētu noteikt kā maksas vizīšu dienu, no pacientiem prasot pat līdz 40 eiro. Tiesa gan – lauku ģimenes ārsti tā rīkoties negrasās, ir gatavi turpināt diskusijas par valsts finansējuma palielinājumu. Tikmēr skarbs savos komentāros par radušos situāciju ir veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Ģimenes ārste Edīte Vītola Limbažu novada Vidrižos ReTV norāda, ka laukos cilvēki nav tik maksātspējīgi, lai mediķis vienu darba dienu nedēļā medicīnas pakalpojumus sniegtu tikai par maksu. Šeit daudziem cilvēkiem ģimenes ārsts ir vienīgā iespēja saņemt jebkādu veselības aprūpi. “Es 45 gadus strādāju Vidrižos. Pēkšņi vienā dienā nepieņemšu cilvēkus, jo viņam nav naudas. 30 vai 40 eiro – tas nav laukos savienojams. Bet tas arī man emocionāli kā ārstam.. es tā nevaru.”

Arī ģimenes ārste Kristija Lastovska, kura pacienetus pieņem gan Vidrižos, gan arī Viļķenē, uzskata, ka četru dienu darba nedēļā neko neatrisinās. “Tiks šturmēti dežurārsti, uzņemšanas nodaļas, lai izrakstītu parastu kompensējamo medikamentu receptes. Visas pārējās dienas tās rindas būs tikai lielākas.”

Prasību par četru darba dienu nedēļu ir izvirzījusi Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, jo nākamgad neesot paredzēts algas pieaugums nedz ģimenes ārstiem, nedz arī medicīnas māsām. Turklāt – no janvāra finansējums ģimenes ārstu praksēm sarukšot par 13%, jo nozare vairs nesaņems līdzekļus prakšu kapaciātes stiprināšanai, kā tas bija šī gada otrajā pusē, kad no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem primārajai veselības aprūpei bija atvēlēti pieci miljoni eiro. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja un ģimenes ārste Alise Nicmane-Aišpure: “Mums solījumi ir bijuši, nemitīgi, atkārtoti, ilgstoši. Visspārnotākais bija teiciens, ka šīs visas sarunas mēs jau runājam desmit gadus. Tā tas ir. Redzot, ka tam nav nekāda virzība darbos un skaitļos, tad arī šādu lēmumu mēs pieņēmām. Ja nav iespējas pagarināt līgumu uz četrām darba dienām.”

Veselības ministrs Hosams Abu Meri ReTV norāda, ka ministrijā nav pieņemams Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas priekšlikums strādāt četras darba dienas. Ja mediķi tā izlems rīkoties, tad Nacionālais veselības dienests līgumus par valsts pakalpojumu sniegšanu ar viņiem neslēgs. “Es uzskatu, ka lielās ģimenes ārstu asociācijas valde diemžēl ne tik profesionāli strādā, viņi neinformē, ja neparakstīs līgumus, tad nauda pazudīs. Otrais, ko viņi darīs ar darbiniekiem un īrēm. Ja tagad piecu miljonu dēļ viņi negrim strādāt, ko viņi darīs, ja neparakstīs līgumus. Mums arī ir terapeti, kuri ir gatavi strādāt.”

Nicmane-Aišpure: “Ja nav iespējas pagarināt līgumu uz četrām darba dienām, ministrs saka, ka mūsu vietā ir jāmeklē citi ārsti, tad ir jāmeklē citi ārsti.”

Kolēģu iecerei gan nepiekrīt Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā. Tās viceprezidents Ainis Dzalbs norāda, ka piekrīt jautājumā par finansējuma piesaisti nozarei, taču šo problēmu nevar risināt uz pacientu rēķina. “Mēs no reģionu konteksta nevaram atbalstīt šo izmisuma soli – strādāt saīsināto darba nedēļu. Mēs saprotam, ka mūsu pacientiem tad vispār nebūs veselības aprūpes pakalpojumi pieejami. Mēs vairāk akceptējam un veicinām tās darbības, kas ir vērstas uz mūsu politikas veidotāju viedokļa ietekmēšanu. Mēs esam gatavi sadarboties, skaidrot, runāt, esam gatavi vajadzības gadījumā kaut vai protesta akcijas rīkot.”

Nākamā gada valsts budžetā primārās veselības aprūpes stiprināšanai esot atvēlēti papildus 16 miljoni eiro. Tuvāko mēnešu laikā operatīvai darba grupai jāsagatavo priekšlikumi, kā šo naudu efektīvi izmantot. Ģimenes ārsti laukos norāda, lai strādātu kvalitatīvi, ir jāpiesaista papildus cilvēks darbam ar dokumentiem. Tāpat reģionos esot svarīgs papildus finansējums ārstu praksēm, lai motivētu jaunos mediķus strādāt lauku vidē. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs