Uzzīmēts komponista Emiļa Melngaiļa dzimtas koks

Latviešu komponista Emiļa Melngaiļa dzimtajā pusē Limbažu novada Vidrižu pagasta Igatē kultūras izglītības centra “Melngaiļa sēta” ekspozīcija šovasar papildināta ar varenu, uz sienas uzgleznotu ozolu, kurā attēlots ievērojamā novadnieka dzimtas koks. Gleznojuma autore ir vietējā māksliniece Ilze Šteina. Viņa stāsta, ka bijušas dažādas idejas, kā dzimtas koku attēlot, varbūt zīmēt uz pārvietojama banera, tomēr galu galā izlemts par labu šim variantam. Māksliniece vērtē, ka ozols ciltskoka attēlošanai ir ļoti piemērots. “Šeit ir Melngaiļu dzimta pa vīriešu līniju, no tēva puses, tāpēc ozols tieši piederējās. Siena gan ir nelīdzena un tas visu drusku apgrūtināja, bet nekas, viss tapa.” Ilze smej, ka zīmējusi gan guļot uz grīdas, gan kāpusi uz trepēm, lai aizsniegtu griestus. 

Ideja par komponista dzimtas koka attēlošanu apmeklētājiem saistošā veidā Melngaiļa sētā bijusi jau kādu laiku. Zinājuši, ka savulaik šo dzimtu pētījis Rakstniecības un mūzikas muzejs, tomēr tas noticis jau krietni sen - pagājušā gadsimta 70. gados. “Tad ķērāmies klāt Facebook, meklējām tos radus, ko mēs zinājām, kas brauc pie mums uz Melngaiļa svētkiem. Arī skatījāmies mājaslapas, kurās var pētīt ciltskokus,” stāsta kultūras izglītības centra vadītāja Inita Ķirse. Viņa arī saka lielu paldies I. Šteinai par apjomīgo gleznojumu. “Es jau centos kaut kā palīdzēt, bet neesmu māksliniece, tad vismaz tos rāmīšus pakrāsoju. Diezgan ilgu laiku tas prasīja, vēl katra dekoratīvā lapiņa bija jāizkrāso. Kā jau viņa pati teica – vienubrīd augšā uz trepēm, pie griestiem, pēc tam guļus uz grīdas, bet ļoti skaists šis ciltskoks ir izdevies.”

Kokā šobrīd iezīmētas deviņas paaudzes, sākot ar 1737. gadu. “Mums bija pārsteigums, ka sākumā dzimtas uzvārds ir bijis Mellgailis, tikai vēlāk pārtapis par Melngaili.” Ilze teic, ka dzimtas kokā ierastīta visa informācija, kas šobrīd zināma, un tikko kā taps zināmi jauni fakti, zīmējumu papildinās. Kādu no dzimtas pārstāvjiem ir cerība sastapt nākamgad, kad tiks atzīmēta Emiļa Melngaiļa 150. dzimšanas diena. Reizi piecos gados Melngaiļa sētā šim notikumam par godu notiek svētki, kas pulcē korus, kopskaitā ap diviem tūkstošiem dziedātāju no visas Latvijas. “Iepriekšējos svētkos šeit bija diriģenti, kas dalījās sev zināmajos stāstos. Diriģents Edgars Račevskis stāstīja Ausmas Derkēvicas atmiņas, Romāns Vanags stāstīja. Mēs to visu uzsūcam. Lai gan Melngailis šeit dzīvoja tikai līdz 10 gadu vecumam, tomēr šī ir viņa vieta, uzskatām, ka viņš te ir galvenais.”

Melngaiļa sētu šogad papildinājis arī sajūtu dārzs. Kā zināms, komponists bijis meistarīgs šahists, tāpēc iegādāta lielformāta šaha spēle, uzstādīti vairāki āra mūzikas instrumenti, savukārt atgādinot par gadiem, ko Melngaiļa ģimene bēgot no 1905. gada revolūcijas soda ekspedīcijām pavadīja Taškentā, kur komponists bija pievērsies vīna darīšanai, iestādīti vīnogulāji. Tāpat padomā akcentēt arī Melngaiļa kā folkloras vācēja veikumu. “Šeit mums ir lapenīte, kur plānojam uzstādīt mūzikas atskaņotāju, lai varētu klausīties dziesmas, ko komponists pierakstījis tieši Igatē, jo tādas ir ir vairākas. Esam sarunājuši ar folkloras kopu “Delve”, ka viņi šīs dziesmas iedziedās, un tad te arī tās skanētu,” stāsta I. Ķirse.

Centra vadītāja atzīst, ka šosezon, salīdzinot ar citiem gadiem, tūristu ir mazāk, tomēr vasara vēl priekšā, ikviens Limbažu puses apceļotājs mīļi gaidīts arī Melngaiļa sētā.



#SIF_MAF2023