“Upes pērles” Ulbrokas pērlē

Nedēļas nogalē Eiropas valstīs pirmoreiz notikusi Eiropas folkloras diena, kuras mērķis esot parādīt, ka visā Eiropā ir cilvēki, kuri saistīti ar tradicionālajām mākslām: mūziku, deju vai stāstniecību. Latvija Eiropas folkloras dienā piedalījās ar koncertu, kas izskanēja Ropažu novada kultūras centrā “Ulbrokas pērle”.

Eiropas folkloras dienā “Ulbrokas pērlē” uzmirdzēja “Upes pērles”. Šādu nosaukumu pirmajam Eiropas folkloras dienas koncertam Latvijā devuši tā organizatori. Tādējādi akcentējot, ka folkloras mantojums ir dārgums, kas rūpīgi jākopj un jālolo, lai tas nekļūtu par tādu pašu retumu kā īstās upes pērles mūsdienās. “Mēs esam bagāti ar folkloras kustības uzkrājumu, labprāt esam gatavi ar to dalīties. Es domāju, ka šī ir lieta, kur Eiropa no mums var arī kaut ko mācīties. Jāteic, ka pie mums Latvijā vai Lietuvā un Igaunijā tā ir gauži pierasta lieta, tad citur Eiropā folklora varbūt tiešām ir drusku tādā pabērna lomā,” saka etnomuzikologs, viens no koncerta organizatoriem Ilmārs Pumpurs.

Mūsu folkloras klāsts ir ļoti bagātīgs. Šoreiz mērķis bijis parādīt tās daudzveidību, lauzt stereotipus par sērīgajām dainām, to, ka šī mūzika jauniešus neinteresē. Ropažu novada bērnu un jauniešu folkloras kopas “Oglīte” vadītāja Elīza Skreba: “Tāda latvietības izpausme katram no mums dalībniekiem, bet par to klausīšanos es gan varētu noliegt. Man ļoti patīk uzlikt latviešu folkloru. Tieši kaut kādu postfolkloru mašīnā paklausīties pa ceļam.”

Folkloristi prot muzicēt ne vien ar dažādiem instrumentiem, bet arī ar savu balsi. Lieliski to parādīja Sēļu tradicionālās mūzikas grupas “Krāce” dalībnieces no Jēkabpils novada.

Folkloras mantojums nav dzejnieku un komponistu radīts, to radījusi pati tauta. Tas mainās līdz ar cilvēkiem. Tāpēc šodien par Nemateriālo kultūras mantojumu varam saukt arī tautā populāras dziesmas, ko mēdz dēvēt arī par galda dziesmām. Pumpurs: “Vēsturiski skatoties, redzam tādu procesu kā folklorizēšanās, kad materiāls, kas šajā brīdī ir tāda modes prece, ar laiku kļūst par daļu folkloras.”

Šajā koncertā līdzās latviešu folkloristiem uzstājās lietuvieši un igauņi, bet nākamajos gados organizatori cer, ka Eiropas folkloras dienā Latvijā būs iespējams dzirdēt un redzēt arī citu Eiropas valstu folkloristu sniegumu. 


#SIF_MAF2023