Ābolu ražu visvairāk ietekmējusi salna un krusa

Pavasara salnas un vasaras negaisi ar krusu daudzviet ābolu ražu samazinājuši pat līdz 80-90 procentiem, ir saimnieki, kas lēš, ka ierasto 10 tonnu vietā no hektāra varēs rēķināties tikai ar vienu. Bet drīz jau uz skolām būs jāsāk ceļot “Skolas augļa” programmā paredzētajiem āboliem un bumbieriem. Vai izdosies paredzēto programmu realizēt? 

Pirms krusas savas korekcijas jau bija viesušas pavasara salnas. Sandra Dane, Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijas agronome, stāsta: “Pavasarī Pūres pusē bija lielas salnas, tika konstatēts mīnus seši, vietām arī mīnus deviņi grādi, tā jau bija nevis salna, bet sals, mums Pūres DIS saimniecībā ir dārzi, kur ziedi nosala 100 procenti, tātad tukši koki, ir dārzi, kur ir 60, 70, 90 procenti.”

SIA “Daigone” saimnieks Roberts Lepsis: “Šī ir pati labākā vieta dārzā, dārzs ir ierīkots kalnā, kalnā augšā bija stipri siltāks, ejot lejā pa kalnu, strauji samazinās raža. Pavasarī mēs cīnījāmies, kā varējām, mēs siena rulonus dedzinājām, braucām ar miglotāju un gaisu maisījām.”

Roberts Lepsis lēš, ka zaudējumi varētu būt ap 80 procentiem ražas, bet šī saimniecība ir iesaistījusies arī Skola augļa programmā.

SIA “Daigone” ir viens no kooperatīva “Augļu nams” biedriem. Šajā situācijā lieti noder tas, ka saimniecības ir apvienojušās. Sandra Dane: “Dārzi ir pietiekoši daudz, arī kooperatīva biedriem ir, kam nenosala, kam krusa neskādēja, tad mēs plānojam viens otram izlīdzēt.”

Bet bez ražas zuduma ir vēl kāda problēma. Dane: “Šis gads ar visām salnām un krusām ir tāds interesants, tāpēc izvēlējāmies lasīt kastēs, nevis konteineros, lai varētu pārlasīt biežāk, bojātos izlasīt, pāršķirot, jo šogad “Kovaļenkovskoje” ļoti bojājas.”

Lai arī šogad “Skolas auglis” nenāk viegli, audzētāji sola, ka programmu izpildīs pat vairāk. Ir apņēmības pilni ābolus piegādāt arī ilgākā periodā, ja vien būtu attiecīgs finansējums. Dane: “Pagājušo gadu bāzes cena tika pacelta uz vienu porciju, bet kopējā summa uz skolu netika palielināta, līdz ar to ābolu piegāde beidzās ātrāk, kaut gan saimniecības varēja vēl piegādāt mēnesi, divus, bet fondā naudas vairs nebija. Tika palielināta porcijas summa, ko maksā par vienu porciju, bet kopējais maks netika palielināts. Tur ir jāiet kopā visiem – gan saimniekiem, gan valdībai, gan Eiropas fondiem. Jārunā, kā tās naudas sadalīt, kā palielināt, tur viens nevar atrisināt, tur jāiet kopā un jārunā.”

Šo Eiropas Savienības atbalstīto programmu “Piens un augļi skolai” ābolu audzētāji vērtē pozitīvi, jo tā garantē daļai izaudzētā stabilu un drošu noieta tirgu.



#SIF_MAF2023