Ugunsdrošībā kļūdas nepiedod

Latvijas iedzīvotājiem rūp ugunsdrošība mājokļos, tomēr tikai katrs trešais zina par obligāti nepieciešamajiem elektroinstalāciju pretestības mērījumiem, ko jāveic reizi desmit gados. Tā secināts nesen veiktajā aptaujā. Pēdējās desmitgadēs ievērojami pieauguši mājoklī lietotās elektroenerģijas apjomi, kamēr elektroinstalācijas daudzviet palikušas tās pašas. Elektroinstalāciju bojājums ir otrs izplatītākais ugunsgrēku iemesls mājokļos Latvijā. Mūsu valstī 80 procentus no mājokļu dzīvojamā fonda veido ēkas, kas būvētas pirms četrdesmit gadiem vai senāk.

Edgars Bergholcs, “Baltijas Elektro Sabiedrība” valdes priekšsēdētājs:

“Tas ir bīstami, nez kāpēc, kad ir gāzes noplūde, kad sajūt gāzi, uzreiz visiem ir bailes, jo zina, ka uzsprāgs. Savukārt elektrība - nekas, satīs kaut ko kopā, gan jau viss būs labi. Tas ir tikpat nopietni, ja ne dažreiz nopietnāk.“ 

Elektroinstalāciju pretestības mērījumus mājokļos ar megometra instrumentu var veikt ikviens sertificēts elektriķis. Pārbaude dzīvoklim maksā aptuveni no 100 līdz 150 eiro, bet privātmājai no 250 līdz 400 eiro atkarībā no platības. 

Sandra Vējiņa, VUGD vecākā eksperte Vidzemes reģionā:

 “Mūsu pieprasījums pēc elektrības ir kļuvis krietni lielāks, bet elektroinstalācija ir palikusi tā pati, kas bija izbūvējot. Un tur tad arī rodas problēmas. Līdz ar to ir ļoti svarīgi, ka mājokļos elektroinstalāciju pārbaude tiek veikta. Tas, ko mēs varam aicināt iedzīvotājus - tas ir jūsu drošībai. Tas nav vajadzīgs ugunsdrošības uzraudzības inspektoriem, tas nav vajadzīgs ugunsdzēsējiem un glābējiem, un arī televīzijai tas nav vajadzīgs. Tas ir vajadzīgs katram pašam iedzīvotājam, rūpējoties par savu veselību un drošību.

Elektroinstalācijas mērījumi ir jāveic gan koplietošanas telpās, kas ir kāpņu telpas, bēniņi un pagrabs, gan arī dzīvokļos.”

Edgars Bergholcs: “Tas neaizņem nemaz tik daudz laika - pāris stundas. Bet savukārt pēc tam ir miers. Ne jau to darīt ķeksīša dēļ, lai būtu tas izdarīts, ja kaut kas notiek. Pirmais ir pārliecība par to, ka Tu dzīvo drošā vidē. Tas man šķiet ir pats galvenais, primārais, no kā ir jāsāk.”

No 540 aptaujas respondentiem, par nepieciešamību veikt šādas pārbaudes zināja mazāk par trešdaļu, bet tikai katrs devītais bija to veicis pēdējo desmit gadu laikā, liecina SIA “Baltijas Elektro Sabiedrība” aptaujas dati.

Edgars Bergholcs turpina: “Līdz ar to “vecajās” mājās, kas būvētas ap 80. gadu, tajās lielākajā daļā ir alumīnija vadi, bet metāls ir sen jau noguris. Gadījumā, kad ir lielāka slodze, kabelis vai vads burtiski “izšauj” tajā brīdī. Nākamais bīstamais - ja savieno alumīnija kabeli ar kapara kabeli, tie savā starpā oksidējas, kad var izraisīties ugunsgrēks.”  

Dzīvokļu pārdošanas sludinājumos, piemēram, par 2007.gadā būvētām mājām, bieži var lasīt terminu “jaunais projekts”, tomēr nedrīkst aizmirst, ka pagājuši jau 16 gadi un arī pa šo laiku šajos dzīvokļos vismaz vienreiz jau bija jāveic elektroinstalāciju pretestības mērījumi. Būtiski pārbaudīt ne tikai vadus, kas vizuāli redzami, bet arī tos, kas iebūvēti sienās un citās mājokļa daļās.