Tauriņi vēderā ne tikai iemīloties, bet arī Dziesmu un deju svētkos

Nedēļas nogalē, kolektīvu dalībniekiem ierodoties Rīgā un vakar dodoties kopīgā gājienā “Novadu dižošanās”, Dziesmu un deju svētki ir sākušies. Šogad tajos piedalās vairāk nekā 40 tūkstoši dalībnieku, kas ir otrs vēsturiski lielākais dalībnieku skaits. Šogad svētki norit Dziesmusvētku tradīcijas 150-gades zīmē. Kādas tad ir pirmās emocijas un kā koristi un dejotāji pamazām iekārtojās, sekojām līdzi Valmieras novada kolektīviem.

Ar līksmiem sveicieniem un priecīgi jau sestdien Rīgā ieradās daļa dalībnieku no Valmieras novada. Kāds koferi krāmējis pēdējā brīdī, cits jau sācis to darīt vairākas dienas iepriekš, lai visu šo nedēļu par savām mājām sauktu kādu no Rīgas skolām.

Vidējās paaudzes deju kolektīvs (VPDK) “Savieši” dalībnieces Sigita un Sanija: “Tā kā mēs iepriekšējos svētkos šeit bijām un šeit mitinājāmies, tad ir tāds sentimetns. Bija tā, ka kunkulis jau kaklā un asaras jau nāk ārā, skaisti raudāsim. Ienākot šeit, man bija tāda sajūta, ka tie pieci gadi nemaz nav bijuši – mēs te vakar bijām. Bet pieci gadi ir daudz. Bet mēs tāpat paliekam jaunākas kā labs vīns. Kā labi izturēts vīns.”

Lai arī šajā sporta zālē nakšņojušas jau pirms pieciem gadiem, svētku dalībnieces atkal ir sajūsmā par tur esošajiem spoguļiem. 

Kas gan būtu svētki bez atmiņā paliekošiem notikumiem jau pirmajā dienā? Piemēram, kolektīva “Savieši” vadītāja bija parūpējusies, lai dejotāji savās mantās atrastu noslēptas peļu ausis vai vainadziņus, savukārt jauniešu kora “Skan” dziedātāji par mata tiesu izspruka no kastaņa zara sveiciena, kas lūzis vien pāris minūtes pēc tam, kad mantas no autobusa pārnestas. “Nolūza viens no lielākajiem zariem, kāds iespējams, uzkrita citai mašīnai. Reāli, ja mēs būtu bijuši apakšā, būtu smaga situācija. Baigi paveicās, pirmās dienas piedzīvojums. Lai sliktās lietas labāk notiek sākumā, nekā notiek pēc tam,” saka Mārcis, jauniešu kora “Skan” dalībnieks.

Bet nu jau visi laimīgi iekārtojušies un gatavi nedēļu pavadīt ne tikai plecu pie pleca dziedādami un dejodami, bet arī guļot cieši matraci pie matrača. 

Tikmēr blakus klasē apmeties senioru deju kolektīvs “Gauja FIX”, kuriem vēl kādi svētki. Kā pašiem tīk teikt, svin arī Imantdienu, godinot vārda dienas gaviļnieku, kā arī kolektīva dalībnieku Eināra un Litas Karlsonu 35 gadu kāzu jubileju. 

Kad jau pirmā nakts pārlaista, dalībnieki saposušies svētku atklāšanas gājienam. Šogad gods un lepnums tajā doties kā pirmajiem vēl lielāks, jo Valmieras novads ir Dziesmu svētku šūpulis. 

Jauniešu kora “Skan” dalībnieki Mārcis un Aiga saka: “Tas ir atbalstīt mūsu kultūru, atbalstīt mūsu valsti. Rādīt piemēru jaunākai paaudzei. Tās ir emocijas, tas ir dzīvesveids. Tā ir vienkārši fantastiska sajūta. Man, piemēram, šie būs pirmie pieaugušo dziesmu svētki. Man ir tāda nesaprašana vēl, kas šeit notiks. Es zinu pieredzi no skolēnu dziesmu svētkiem, man ir liela nepacietība redzēt, kādi būs mēģinājumi, kādas būs sajūtas.”

Senioru deju kolektīva “Gauja FIX” pārstāvji Kalvis un Evija stāsta: “Ar laiku tu tikai saproti to īsto vērtību, kas ir šiem svētkiem, tāpēc tas viss, ko mēs sagaidām, ko mēs sajūtam, ir daudz, daudz tādā augstākā pakāpē. Mēs gaidām. Gaidām katru dienu. Un tie tauriņi vēderā jau ir no paša rīta, nav tikai tad, kad iemīlas. Tauriņi vēderā arī ir šis notikums.”


#SIF_MAF2023