Taromātos gada laikā noziedoti 327 tūkstoši eiro

Nupat apritējis gads, kopš depozīta sistēmas lietotājiem ir iespēja ne tikai saņemt nodotā depozīta naudu, bet arī to ziedot. Gada laikā noziedoti vairāk nekā 327 tūkstoši eiro. Tāpat kopš decembra ieviestas arī papildus ziedošanas iespējas. 

Latvijā ir vairāk nekā 1400 pieņemšanas punkti, kur var nodot depozīta iepakojumu jeb tukšās pudeles un skārdenes. Par katru iepakojumu ir iespēja saņemt 10 centus kupona formā, ko vēlāk var izmantot kā maksāšanas līdzekli vai saņemt depozīta maksu skaidrā naudā. Vēl viena iespēja ir naudu ziedot, šogad to varēja novirzīt trīs labdarības mērķiem: Ukrainas bēgļu bērniem, trūcīgiem senioriem vai patversmju dzīvniekiem. SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis: “Šī gada laikā redzam, ka ir faktiski divu virzienu līderi. Proti, tas ir Ukrainas bēgļu bērni atbalstam. Bet tāpat arī dzīvnieku patversmēm. Tātad – Ukrainas bēgļu bērniem ir nedaudz, nedaudz vairāk, bet pavisam maz. Savukārt nedaudz mazāk ir trūkumā nonākušajiem senioriem.”

Kopš 7. decembra finansiāli atbalstīt var arī smagi slimu bērnu ģimenes. Tāpat arī ir paplašināta iespēja atbalstīt Ukrainu. Līdzekļi, kas tiks ziedoti Ukrainai, pārvērtīsies reālā palīdzībā: ģeneratoros, pārtikā un medikamentos ukraiņu karavīriem frontē, kā arī Ukrainas bēgļu ģimenēm. “Depozīta Iepakojuma Operatora” pārstāvis Miks Stūrītis norāda, ka kopumā ziedojumos nonāk 1% no atgūtās depozīta maksas. “Par katru simto iepakojumu vai katru simto pudeli tiek ziedota depozīta maksa. Svētku laikā, decembrī, janvārī, tas vismaz pērn, bija nedaudz vairāk kā procents. Vasarā tas atkal nedaudz mazāk kā procents.”

Sistēmas apkopotie dati liecina, ka vislielāko summu, kas ir vairāk nekā 122 tūkstoši 400 eiro, ir saziedojuši rīdzinieki. Taču arī citu pilsētu iedzīvotāji bijuši aktīvi. Stūrītis: “Rīga, protams, bet saprotams ir, ka Rīgā ir arī vislielākais iedzīvotāju skaits. Ja mēs skatāmies no reģioniem, tad Vidzeme ir izvirzījusies vadībā. Vidzeme ir arī vadībā arī iepriekš vispār sistēmas izmantošanā. Cik aktīvi cilvēki izmanto depozīta sistēmu, jo vidzemnieki ir priekšgalā.”

Uzrunātie ReTV Ogres novada iedzīvotāji stāsta, ka arī izmanto depozīta sistēmu un reizi nedēļā vai mēnesī nodod pudeles un skārdenes. Saņemto naudu gan atstāj sev, lai varētu nopirkt kaut ko veikalā. 

Tomēr “Depozīta Iepakojuma Operators” pārstāvis norāda, ka ir cilvēki, kuri regulāri ziedo, turklāt – lielos apjomos. “Mēs arī skatījāmies, pēc mums pieejamiem datiem, piemēram, pēdējos četros mēnešos tas lielākais ziedojums vienā transekcijā vai vienā piegājienā bija vairāk nekā 32 eiro. Tas nozīmē, ka tās ir 320 taras vienības, naudiņa tika noziedota.”

Par saziedotajiem līdzekļiem sniegts atbalsts 594 Latvijas trūcīgajiem sirmgalvjiem, atbalstīti 632 Ukrainas bēgļi, kā arī palīdzība sniegta 1685 dzīvniekiem sešās patversmēs. Jāpiebilst, ka ir daži veikali, kuros izvietoti taromāti, kur ziedošanas mērķi atšķiras. 


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023