“Tā Liesma, redz, tā atnāk!” Pasniegtas balvas Latvijas reģionu sievietēm

Kopš 2003. gada Latvijā darbojas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls. Tajā Latvijas sievietes ir apvienojušās organizacijā savu tiesību un interešu aizstāvībai Eiropas Savienības institūciju līmenī. Kā novērtējums paveiktajam darbam Latvijas reģionu sievietēm ik gadu tiek pasniegta Sievietes līderes balva. Balvas nosaukums ir “Liesma”, līdzīgi Jāņugunīm jūnijā “Liesma” talantīgu sieviešu rokās iedegas visos Latvijas reģionos, vairākus gadus aizceļojot arī uz Ventspili.

Sievietes līderes katru gadu tiek izvērtētas Vidzemes, Latgales, Zemgales, Kurzemes un Rīgas plānošanas reģionos. Viena balva katru gadu tiek kādai latviešu diasporas pārstāvei, dzīvojošai Eiropas Savienības valstīs. Ar šo balvu pasaka paldies sievietēm iedvesmotājam, kas darbojas visos Latvijas reģionos. Sieviešu sadarbības tīklā darbojas arī Malda Avramenko, kura jau septiņus gadus strādā kā romu moderatore Ventspilī. Malda pirms trim gadiem bijusi izvirzīta arī Eiropas gada sievietes nominācijai kā viena no trim pretendentēm nominācijā “Sieviete darbībā”. “Es biju nominante, tik tiešām. Latvijā pirmā sieviete pa visu šo laiku, cik bija mēģināts. 2020. gadā bija prezentācija, bet tad bija kovids un mēs nevarējām nekur braukt,” saka romu tautības iedzīvotāju moderatore Ventspilī Malda Avramenko.

Malda sarunā uzsver, ka nekad nav kautrējusies par savas tautības ierakstu pasē, viņas darbošanās pierāda patiesu vēlmi palīdzēt Latvijā dzīvojošajiem romiem jeb čigāniem, kā moderatore sarunā sauc savus aprūpējamos. “Es tagad darbojos sieviešu sadarbības tīklā, līdz ar to piedalos arī Saeimas memoranda sedēs. Attālināti, bez šaubām. Bet ir tādas lietas, kur es varu piedalīties, noklausīties un izteikt savu viedokli. Es esmu Kultūras ministrijas sēdēs, esmu kā sēdes loceklis, tā kā praktiski tu esi arī mūsu Latvijas darbībā, kas notiek, un tu vari no savas puses kaut ko labu izdarīt, ieteikt kaut ko labu. Nu, piemēram – romu skolotāja palīgs. Mums taču viņš nebija!”

Tādas sievietes kā Malda Avramenko ar savu piemēru iededz arī citas līderes Latvijā. Balvu “Liesma” var saņemt par darbu integrācijā, sieviešu tiesību aizstāvībā un izglītošanā. “Negaidīts un patīkams pārstegums,” stāsta Ieva Sāmīte, kas šogad saņēma “Liesmas” balvu Kurzemes reģionā par darbu ar ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām aprūpes centrā “Cimdiņš”. “Tas vien, ka kāds ir padomājis. Kāds ir kaut ko centies darīt un organizējis. Paldies arī no manis jāpasaka, ka man ir jāierodas un jānovērtē, paldies jāpasaka viņiem, ka viņi kaut ko tādu dara! Tā “Liesma”, redz, tā atnāk! Tā ir tāda unikāla, ka tiešām uzliesmo. Kā Jāņugunis, kas kaut kur iedegas, un tā iedegas tai sievietei sirsniņā, ja kaut kas pietrūkt. Ja redz, ka kaut kas pietrūkst. Ja kaut kas ir ļoti vajadzīgs. Un kurš gan cits, ja ne es!?”

Una Lapskalna ir vēl viena kurzemniece, kas izvirzīta šai nominācijai. Una vada Ventspils Sociālo dienestu un uzskata, ka ir ļoti svarīgi pateikt paldies par darbu, ko nevar novērtēt naudā un algā. “Šajā organizacijā ir ļoti daudz sabiedrībā zināmas sievietes. Man par pārsteigumu, Malda mani pagājušogad izvirzīja balvai “Sieviete līdere’’. Es piedalījos pasākumā, saņēmu atzinības rakstu. Viņiem ir tāda tradīcija – kroni dāvināt. Mēs uzskatām, ka tas ir ļoti labs veids, kā parādīt mūsu brīnišķīgās sievietes, kas dara ļoti fantastisku darbu.”

Lai saņēmtu šādu atzinību un novērtējumu, kandidāte ir jāizvirza nominācijai. Kandidātu pieteikšanu ik gadu izsludina Sieviešu atbalsta tīkls un sievietes- līderes var izvirzīt kā nevaltiskās organizacijas un pašvaldības, tā arī komercsabiedrības un pat valsts institūcijas gan Latvijā, gan Eiropas valstīs, kur dzīvo latviešu diaspora.


#SIF_MAF2023