Studentu kopmītnēm īres maksas cēlušās pat par 40%

Vai man būs, kur dzīvot? Šo jautājumu, tuvojoties mācību gada sākumam, uzdod tie studenti, kuriem līdz ar studijām augstskolā nākas meklēt dzīvesvietu tuvāk skolai. Kā ReTV norāda augstskolu pārstāvji, pieprasījums pēc dienesta viesnīcām ir liels, pat neskatoties uz faktu, ka samaksa par īri cēlusies atsevišķos gadījumos pat par 40%. 

Elizabete Balčus jau divus gadus studē žurnālistiku Rīgas Stradiņa universitātē. Viņa atminas, ka ne tikai uzsākt studiju gaitas augstskolā bija izaicinājums, bet arī atrast vietu, kur mācību laikā dzīvot. Sākotnēji Elizabete plānoja īrēt istabu skolas dienesta viesnīcā, taču, tā kā visas vietas tur bija jau aizņemtas, viņai bija jāmeklē īres dzīvoklis. Taču arī to atrast nebija viegli. “Es esmu no mazas Latvijas pilsētiņas Aizputes, kas ir starp Liepāju un Kuldīgu. Neteiktu, ka tas bija super viegli un ātri. Protams, tika izskatīts vecais labais SS.lv, un tur nekas sakarīgs nebija. Ar Facebook palīdzību atradu šo dzīvokli, kurā es dzīvoju.”

Šobrīd par vienistabas dzīvokļa īri Rīgā Elizabete maksā 200 eiro. Studente neslēpj, ka segt izmaksas palīdz arī vecāki. Taču viņa uzsver, ka šobrīd dzīvot dienesta viesnīcā neesot lētāk, turklāt istabu nāktos dalīt vēl ar kādu. Savukārt madlieniete Patrīcija Laurinoviča jau otro gadu studē Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē Jelgavā. Viņa dzīvo skolas studentu viesnīcā, jo citu varinatu nebija. “Sākumā es arī skatījos kaut kādus īres dzīvokļus, bet, protams, Jelgava ir tāda salīdzinoši neliela pilsēta. Un studentu tur ir daudz, visi grib dzīvot kaut kur tuvāk Jelgavai vai Jelgavā. Un tad viss, ko skatījos, bija jau aizņemts vai bija pārāk dārgs. Tāpēc izlēmu, ka dzīvošu kopmītnēs.”

Šogad Patrīcijai par dienesta viesnīcu jāmaksā 124 eiro mēnesī par istabu, ko viņa dala ar vēl vienu meiteni. Izmaksas salīdzinājumā ar aizvadīto gadu esot augušas. “Mani atbalsta tētis. Viņš samaksā kopmītņu rēķinu. Bet es strādāju pa vasarām, lai nebūtu jāprasa vecākiem nauda. Ir diezgan grūti apvienot strādāšanu ar mācībām, tad es darbu pārtraucu.”

Kā ReTV skaidro Latvijas Studentu apvienībā, šobrīd tie ir vidēji 250 eiro, ar ko studentam jārēķinās, lai segtu īres izmaksas. Līdz ar inflāciju un elektroenerģijas sadārdzinājumu cēlušās cenas ne tikai īres dzīvokļiem, bet arī augstskolu dienesta viesnīcām, atsevišķos gadījumos pat par 40%. “Ir dienesta viesnīcas, kur ir augstāka cena, jau kā tāds labs īres dzīvoklis – ap 400, 500 eiro. Bet ir arī, protams, tipi, kas tiešām ir ļoti lēti, arī zem 100 eiro,” saka Latvijas Studentu apvienības sociālā virziena vadītāja Līva Vaivade.

ReTV uzrunātās augstskolas atzīst, ka inflācijas dēļ nācies celt cenas. Taču, neskatoties uz to, studentu pieprasījums pēc dzīvesvietas esot liels. Latvijas Universitātes Dienesta viesnīcu servisa centra direktore Inga Štāle: “Pieteikšanas dienesta viesnīcām mums sākās 5. augustā. 7. augustā no rīta mums jau visas vietas bija pieteiktas, tātad – aizņemtas. Pieprasījums ir ļoti, ļoti liels.”

Vidzemes Augstskolas rektore Agnese Dāvidsone: “Studenti noteikti novērtē to, ka tā tomēr ir salīdzinoši lētāka un arī vēl aizvien ļoti kvalitatīva dzīvošanas iespēja Valmierā. Valmierā kopumā īres tirgus ir ļoti mazs un ierobežots.”

Kā norāda ReTV uzrunātie pārstāvji, redzeslokā nav gadījumu, kad līdz ar īres cenu sadārdzinājumu studenti pārtrauc mācības vai tās plāno neuzsākt. Bet šādu iespēju neizslēdz. 


#SIF_MAF2023