Stiprinās ambulatoros pakalpojumus un uzņemšanas nodaļas. Reģionos vairākas nodaļas slēgs

Veselības nozarē uzsākts slimnīcu tīkla sakārtošanas plāns. Tas paredz, ka ātru un kvalitatīvu palīdzību pacients varēs saņemt sev tuvākajā slimnīcas uzņemšanas nodaļā, kas tiks pārsaukta par neatliekamās palīdzības nodaļu. Savukārt mazajās reģionu slimnīcās vairākas nodaļas tiks slēgtas vai reorganizētas par dienas stacionāriem.

Veselības ministrijas plānotās reformas slimnīcu tīkla sakārtošanā paredz vairākas izmaiņas reģionālajās slimnīcās, Traumatoloģijas profilā Tukumā, Ogrē un Alūksnē notiks pāreja no diennakts uz dienas stacionāru. Preiļu slimnīcā uz dienas stacionāru pāries Ķirurģijas nodaļa. Savukārt Balvos, Gulbenē un Dobelē paredzēts slēgt dzemdību nodaļas.

Kā norāda ministrijā, viens no kvalitātes rādītājiem esot 500 dzemdības gadā, kam gan nepiekrīt reģionālajās slimnīcās. SIA “Dobeles un apkārtnes slimnīca” valdes priekšsēdētājs Leons Zariņš: “Nevar būt tā, ka viens kvantitatīvs kritērijs nosaka pilnīgi visu palīdzību valstī. Mēs jau neizveidojam to nodaļu no jauna. Nodaļā strādā vecmātes, kurām pieredze ir vairāk nekā 20 gadu. Strādā ginekologi, kuriem arī ir pieredze savā darbā. Nav jau tā, ka mēs izveidojam jaunu nodaļu, šiem kolēģiem nepieciešams iegūt iemaņas.”

“Katram ir savs viedoklis, bet mūsu galvenā rūpe šobrīd ir tikai un vienīgi pacienta drošība,” saka Līga Menģelsone, veselības ministre.

Jelgavas slimnīcā jau daudzus gadus nonāk pacientes no Bauskas. Lai gan dzemdību skaits šogad atkal esot palielinājies un slimnīcā jau gaida 500. bērniņa dzimšanu šogad, pietikšot vietas arī dzemdētājām no Dobeles. SIA “Jelgavas pilsētas slimnīca” valdes loceklis Kārlis Smilga: “Mums ir gan vieta, gan ginekologi un vecmātes, un šādā ziņa mums uztraukuma par šīm izmaiņām nav. Tā kā plānā paredzēts slēdz Dobeles Dzemdību nodaļu, tas nenozīmē, ka visas dzemdētājas nonāks Jelgavā.”

Visās slimnīcās plānots attīstīt ambulatoro pakalpojumu saņemšanu, stiprināt uzņemšanas nodaļas, kas turpmāk tiktu sauktas par neatliekamās palīdzības nodaļām.

Kā preses konferencē skaidro NMPD vadītāja Liene Cipule, pacientiem jaunā sistēma būšot drošāka. Tas aiztaupīšot arī pacientu pārvadāšanu, kad no zemāka līmeņa slimnīcas pacientu nākas pārvest uz citu slimnīcu. 

Slimnīcu tīkla reforma neietekmētu arī NMPD izsaukumu skaitu, vien pacients tiks nogādāts uz tuvāko neatliekamās palīdzības nodaļu. Jau pašreiz statistika liecinot, ka vismaz puse no pacientiem, ko neatliekamā palīdzībā nogādā slimnīcā, netiek stacionēti, bet pēc manipulāciju veikšanas dodas mājās. Jelgavas slimnīcā ReTV skaidro, ka šis skaitlis esot vēl lielāks – aptuveni 70%. Smilga: “Neatliekamā palīdzība ir jāsaņem tuvāk dzīvesvietai, un šeit ir jāskatās no šāda viedokļa. Ja mēs runājam par Dobeli, tad ķirurģiskais un terapeitiskais profils tur ir jāsaglabā, jo nav visi pacienti jāatved uz Jelgavu, pēc tam jāved atpakaļ uz Dobeli.”

Lai iecerēto reformas plānu īstenotu, papildus būs nepieciešami 73 miljoni eiro.


#SIF_MAF2023