Stiprais grifs Ādažu militārajā poligonā

Ādažu militārajā poligonā nedēļas nogalē noslēdzās Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes militārās mācības “Stiprais grifs”. Tās norisinājās nedēļu un noslēdzās ar kombinēto ieroču kaujas šaušanas vingrinājumu, kas pietuvināts reālajiem kaujas uzdevumiem. Zemessardzes brigādes līmenī šāds augstas sarežģītības vingrinājums notika pirmo reizi.

Mācībās piedalījās karavīri un zemessargi no visām Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes apakšvienībām, veicot kaujas šaušanu ar bruņojumā esošajiem ieročiem. Ieroču arsenālā bija pašgājējhaubices, smagie mīnmetēji un prettanku vadāmāmās raķetes “Spike”.

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes priekšējais novērotājs Jānis Bogdanovs: “Mums tika dots mērķis, tika dots uzdevums. Mēs novērojām. Tika dota pavēle, ka konkrētajā laikā jāšauj. Mēs devām ziņu mīnmetējiem. Viņi izdarīja savu darbu.”

“Mēs veicām šaušanu ar kaujas munīciju. Man ir pilnīga pārliecība, ka mēs spējam veikt aizsardzības uzdevumus. Brigādes sastāvā integrējot manevru un kaujas atbalsta apakšvienības,” saka Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes štāba priekšnieks Roberts Innus.

Mācības bija īpašas ar to, ka tika izmantota kaujas munīcija, kuru izmantot ārpus Ādažu poligona nav iespējams. Innus: “Katram karavīram un zemessargam ir jāspēj šaut ar ieroci, ar kuru trenējas. Citādāk viņš nevar dabūt tās sajūtas. Svarīgi ir saprast katra ieroča ietekmi, ko tas var nodarīt pretiniekam, kādu efektu tas sniedz. Šodien šis poiligons mums to atļauj darīt. Mēs, protams, arī trenējamies ārpus poligoniem, bet tur nevaram pielietot kaujas munīciju. Šis poligons ļauj to darīt, mums ir rokas brīvas un mēs varam trenēt – ne tikai šaut, bet arī pārvietoties un šaut, kas ir ļoti svarīgi. ”

Bogdanovs: “Tā ir tā īpašā situācija ar Ādažiem, ka šeit to var darīt. Esmu no Alūksnes puses. Alūksnē nevaram spridzināt mežus, purvus. Šeit ir speciāla vieta, to mēs arī pilnībā izmantojam.”

Mācības zemessargiem bija arī kā sava veida eksāmens, atrādot tās prasmes, kuras līdz šim ir apguvuši. Zemessardzes 2. Vidzemes brīgādes komandieris, pulkvedis Kaspars Miezītis: ““Es vērtēju, ka visi izvirzītie uzdevumi tika izpildīti. Zemessargi apliecināja, ka ir ļoti labi sagatavoti, ir apguvuši tās nodarbību tēmas, kas tika organizētas visa gada garumā. Šī bija tāda kā ieskaite, eksāmens visa gada garumā mācītajam, trenētajam. Uzdevumi tika izpildīti, izvirzītie mērķi ir sasniegti.”

Mācībās ņēma vērā arī to, ko agresorvalsts Krievija dara Ukrainā. Innus: “Mums jābūt gataviem. Mēs saprotam situāciju, kas notiek pie mūsu robežām. Agresors, ko dara Ukrainā, tās pieredzes mums jāņem vērā. Šodien jūs redzējāt, ka mēs to esam integrējuši savā manevrā, mēs izmantojam visus sensorus, kas mūsu rīcībā ir. Gan no gaisa, gan zemes, lai identificētu pretinieku un viņu iznīcinātu.” 

Vērtīgākā atziņa, ko zemessargi guva mācībās, ka ir jāspēj darboties kā vienotam mehānismam. Ja kāds savu darbu neizdara, to izjūt visi iesaistītie. Tādēļ šāda veida komandas darbu ir nepieciešams apgūt.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild "Re MEDIA".
#SIF_MAF2023