Šogad izsniegts mazāk autovadītāja apliecību

Vairums no mums savu ikdienu vairs nespēj iedomāties bez automašīnas, motocikla vai kāda cita transportlīdzekļa. Tomēr ir daļa civēku, kuriem vēl autovadītāja apliecības nav. Viņi vai nu neplāno to iegūt vai arī pat ar vairākiem mēģinājumiem tomēr neizdodas eksāmenus nokārtot. Ceļu satiksmes drošības direkcijas statistika liecina, ka ,salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem desmit mēnešiem, šogad izsniegts par 11,4% mazāk vadītāja apliecību. Nauris Mikāns, autoskolas “Einšteins” izpilddirektors, stāsta: “Viens ir, ka cilvēki nav kārtīgi sapratuši savas finansiālās iespējas. Gan nav varbūt iedziļinājušies, cik kopā tas varētu izmaksāt, gan arī tas, ka bieži vien cilvēki domā, ka pietiks viņiem ar 10 minimālajām braukšanām, bet, piemēram, Rīgā, noteikti ar to nepietiek un vajag pat divreiz vai pat trīs reizes vairāk. Attiecīgi arī tas palielina izmaksas. “

Šogad izsniegtas 13 256 vadītāja apliecības. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, jauno vadītāju skaits ir samazinājies. Ceļu satiksmes drošības direkcijā norāda, ka situācija ir mainīga. Taču statistika liecina, ka ar katru gadu jauno vadītāju skaits nedaudz samazinās. 

Juris Teteris, CSDD Kvalifikācijas departamenta vadītājs: “ To,visticamāk, var skaidrot ar demogrāfijas tendencēm. Kopumā jauno cilvēku valstī ir mazāk nekā savulaik. Un, protams, arī zināmu dzīves paradumu maiņa varbūt. Jo daudzi jaunieši izvēlās vienkārši neiegūt vadītāja apliecību, teiksim, dzīvo Rīgā, pilsētā, izmanto sabiedrisko transportu, un nav tādas tik ļoti izteiktas vēlmes daudziem patiešām iegūt šo vadītāja apliecību.”

Savukārt autoskolas “Einšteins” izpilddirektors, runājot par autovadītāja apliecibām, ReTV atzīst, ka ir cilvēki, kuri uzsāk mācības, tomēr izlemj neturpināt. Iemesli ir dažādi.

Vairums ReTV uzrunāto iedzīvotāju atzina, ka autovadītāju apliecību ieguvuši jau jaunībā. 

Juris Teteris, CSDD Kvalifikācijas departamenta vadītājs: “Tas būtībā ir trends vai tendence būtībā pat visā Eiropā var teikt, viens, ka šīs autovadītāja apliecības tiek iegūītas vēlāk. Vairs nav tā, ka sasniedzot astoņpadsmit gadu vecumu, patiešām visi ļoti vēlas iegūt šīs apliecības.”

 Ceļu satiksmes drošības direkcijā gan norāda, ka, iegūstot autovadītāja apliecību jau nobriedušākā vecumā, mazāk kļūst pārgālvīgo braucēju. Jo cilvēks gados vecāks, jo prātīgs un tādā veidā arī samazinās ceļu satiksmes negadījumi. 
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023