Sirds cilvēks ar dejā dāvātu devēseli

Ar vērienīgu koncertu Jelgavas kultūras namā atzīmēta horeogrāfa, vairākkārtēja Dziesmu un deju svētku virsvadītāja, Goda virsvadītāja, par Zemgales deju ķēniņu sauktā Viļa Ozola simtā gadskārta. Koncertā vairāk nekā 200 dejotāju no desmit deju kolektīviem izdejoja 22 Viļa Ozola dejas, kas gan ir tikai neliela daļa no viņa radošā veikuma un ieguldījuma latviešu skatuviskās dejas mākslā.

Horeogrāfs Vilis Ozols uzskatīja, ka deja ir nozīmīga ikvienā vecumā. Kopš 1950. gada sāka veidot deju kolektīvus Jelgavas pilsētā un novadā. Var teikt, ka viņš stāvējis gandrīz pie visu šīs puses deju kolektīvu šūpuļa. Ar gandarījumu to atceras arī “Diždanča” pirmais sastāvs.

TDA “Diždancis” kādreizējā dejotāja Sniedze Sproģe: “Mums pirmais koncerts bija, kad “Diždancim” TDA piešķīra. 1978. gads. Pavasarī izcīnīja, rudenī pasniedza ansambļa nosaukumu.”

Ar vērienīgu koncertu Jelgavā nedēļas nogalē kuplā dejas mīļu saime atzīmēja daudzkārtējā Dziesmu un deju svētku virsvadītāja, Goda virsvadītāja, par Zemgales deju ķēniņu sauktā hoerogrāfa simto gadskārtu. Koncertā vairāk nekā 200 dejotāju no desmit kolektīviem izdejoja 22 dejas no Ozola vairāk nekā 90 deju plašā pūra.

Horeogrāfs, TDA “Dancis” mākslinieciskais vadītājs Rolands Juraševskis: “Viņa dejas jau dejoja ne tikai viņa kolektīvi, bet visa Latvija. Arī valsts deju ansamblis “Daile” ir dejojis viņa dejas. Vilis vienmēr ir meklējis. Kā jau lieli horeogrāfi, dejas veidoja no sirds, bet ar saturu.”

Skatītāju pilnajā zālē vienaldzīgo nebija. Katra deja saņēma aplausu jūru, bet lielākais pārsteigums bija dzīvās mūzikas pavadījums. Jelgavas novada deju kolektīvu virsvadītāja deju kolektīvu “Diždancis”un “Ritums” vadītāja, koncerta idejas autore Ieva Karele: “Protams, ir deju klasika. “Klapdancis”, “Svinīgais solis”, bez kuriem mūsdienās neiztikt nevienā koncertā, bet Viļa Ozola šim simtgades koncertam izvēlējāmies tādas dejas, kas nav dejotas, un īpašs prieks man ir par deju “Traktoristi azaidā”, kas kopš 1978. gada nebija dejota. Mēs atjaunojām gan deju, gan audioierakstu.”

Viļa Ozola mīlestība pret deju un savu darbu apvieno vairākas paaudzes. Viņa laika biedri, kādreizējie skolnieki un vienkārši dejas mīļi viņu atceras kā sirds cilvēku ar dejā dāvātu dvēseli, kas dzīvo cauri laikiem.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023