Siguldā svin rudeni

Atzīmējot rudens sākumu, Siguldā noritēja “Rudens karalistes svētki”, ieskandinot dienu ar mūzikas skaņām un arī cilvēku čalām, jo Siguldas pils dārzā rosījās tirgotāji amatnieku un dizaina rudens tirgū. Siguldas novada domes priekšsēdētāja Līga Sausiņa pauž, Sigulda jau izsenis bijusi viena no iecienītākajām vietām Latvijā, kur baudīt rudeni. “Mums ir fantastiska Dieva un dabas dāvana Gaujas senleja ar ārkārtīgi košām rudens krāsām. Ar takām, kur var staigāt, baudīt katrs atbilstoši savām vēlmēm.” Siguldas novada domes priekšsēdētāja arī norāda, rudens svētki nav tikai vienu dienu, bet teju mēnesi, kad Latvijas iedzīvotāji un arī ārzemju viesi dodas baudīt krāšņo gadalaiku, pastaigājoties un arī lūkojot pēc rudens krāsu dažādības. 

 “Ja nu ir tādi, kuri nemīl staigāt tik ļoti, bet grib Siguldu baudīt, tad šogad mums ir vēlviens jaunums, mums ir ekskursiju buss, kas stāv nedēļas nogalē stacijas laukumā. Nosaukums ir dzeltenā Siguldas bitīte. Tur ar audiogida palīdzību var izbraukāt visas Siguldas skaistākās vietas un noklausīties daudzas lietas par Siguldu, ko droši vien daudzi nemaz nezina.” stāsta Siguldas novada attīstības aģentūras direktors Uldis Dvinskis. Viņš atzīst, ka Siguldas zelts ir zelta lapas. Šajā rudenī Siguldas pils kvartālu rotās arī mākslinieka Anda Gūtmaņa rudens lapu kronis -vides objekts kā simbols rudens karalistei. 

Rudens simbols noteikti ir arī krāsainās lapas. Svētku laikā apmeklētājiem bija iespēja arī pārliecināties, ka lapas ir ne tikai skaistas kokos, bet kalpo arī kā materiāls augsnes ielabošanai. Izzinošā stāstījumā, biedrības “Baltijas krasti” vides eksperte Maija Fonteina-Kazaka norāda, ka ir dažādas iespējas, kā rudens lapas izmantot. “Viena ir zaļo lapu mulčēšanas iespēja. Otra ir kompostēšanas iespēja. Trešais jau varbūt mazāk vajadzīgs, bet pie atsevišķiem nosacījumiem vēlams ir dedzināšana.” Tas, ko noteikti biedrības “Baltijas krasti” vides eksperte neiesaka, ir šo lapu saturu vešana uz mežu, jo tas veicina dārzbēgļu izplatīšanos. 


Foto: Freepik; ilustratīvs