“Sēdēju karstajā noliktavā, kamēr draugi izklaidējās.” Jaunieši gūst pirmo darba pieredzi

Vasaras izskaņā vairums jauniešu guvuši savu pirmo darba pieredzi. Kā norāda Nodarbinātības valsts aģentūrā, šogad tās organizētajā skolēnu vasaras nodarbinātības programmā, salīdzinot ar gadu iepriekš, ir pieaudzis nodarbināto skaits.

Septiņpadsmitgadīgā ikšķiliete Laura Kukule šovasar stradāja par dārznieci pašvaldības izglītības iestādē “Urdaviņa”. Viņa atzīst, lai ar nācies pārvarēt dažādas grūtības, ar gūto pieredzi meitene ir apmierināta. “Sākumā bija diezgan grūti, jo tas ir diezgan individuāls darbs. Esmu visu laiku viena pati. Bet man patīk redzēt rezultātu, ko esmu izdarījusi.”

Arī citi ReTV uzrunātie jaunieši atzinīgi vērtē iespēju vasarā strādāt, lai gan vilinājumi par labu atpūtai arī bijuši. “Vakar atkal bija tik karsta diena. Es šeit sēdēju šajā karstajā noliktavā, kamēr mani draugi izbaudīja laiku, peldējās,” saka Mārtiņš Lejinieks, strādā par preču pieņēmēju veikalā.

Šogad Ogres novadā darbs vasaras sezonā tika piedavāts 128 jauniešiem vecumā no 13 līdz 20 gadiem, kamēr pagājušajā gadā tie bija 84 jaunieši. Kā norāda novada jaunatnes lietu speciāliste Dace Veiliņa, darba vietas ļoti ātri tika aizņemtas. “Lielākais ieguvums – ģimenēm ir finansiālais atspaids. Piedāvājot skolēnu vasaras nodarbinātību, skolēni var iegūt finansējumu gan pirmajām skolas lietām, kas ir nepieciešamas jau septembrī, vai arī iegādāties kādu viedierīci, kas arī ir neatsverams atbalsts gan skolas laikā, gan saziņai ar vecākiem.”

Turklāt, kā norāda jaunatnes lietu speciāliste, šī ir iespēja arī darba tirgū integrēt jauniešus ne tikai lai viņi gūtu pieredzi, bet arī darba devēji varētu novērtēt viņu prasmes un iniciatīvu. ReTV uzrunātie uzņēmēji no Ogres novada uzsver – šobrīd, kad tirgū trūkst darbinieku, šāda inciatīva ir abpusēji izdevīga. Uzņēmuma “Māris un Co” izpilddirektors Ģirts Zelmenis: “Tad, kad sāksies tā lielā dzīve, jau būs apbružājies un zinās, ko gaidīt, ko runāt, darīt. Domāju, tā ir viņiem ļoti laba pieredze. Mums tās ir palīdzīgas rokas vasaras periodā, kas ir intensīvākais darba laiks.”

Ikšķiles pirmsskolas izglītības iestādes “Urdaviņa” vadītāja Valda Krinkele: “Ļoti labi, ja jaunieši, teiksim, var saistīt ar savu nākotnes profesiju, ko viņš ir iedomājies, ko viņš gribētu veikt. Strādājot tajā konkrētajā iestādē, viņam ir skaidrs – es to varu vai es to nevaru, man tas patīk vai tas man nepatīk.” 

Vasaras laikā jaunieši varēja strādāt vienu mēnesi, saņemot minimālo algu vai vairāk, ja darba dēvējs tā lēma. Kā tērēt nopelnīto algu, par to gan katram domas dalās. 

Šogad Ogres novadā jauniešiem vasarā tika nodrošinātas 128 darba vietas.


#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs