Sāk pirmās ēkas pārbūvi pēc aprites ekonomikas principiem

Rīgā sāks Latvijā pirmās ēkas pārbūvi pēc aprites ekonomikas pamatprincipiem. Tas nozīmē, ka ēka netiks pilnībā nojaukta, bet pārbūvē pēc iespējas vairāk tiks izmantoti atkārtoti lietojami materiāli. Vasarā veiktajā ēkas priekšizpētē secināts, ka atkārtoti izmantot varēšot 25% ēkā jau esošo materiālu, tikpat daudz materiālu varēs izmantot pēc pārstrādes.

Daudzdzīvokļu ēkas Rīgā – tāpat kā citviet Latvijā – lielākoties būvētas pagājušā gadsimta 60.-70. gados. Lai atbilstu energoefektivitātes prasībām, vairumam daudzdzīvokļu ēku nepieciešams veikt renovācijas un rekonstrukcijas darbus. Rīgas valstspilsētas pašvaldība nospraudusi vēl augstāku mērķi – jau nākamo septiņu gadu laikā pašvaldības īpašumā esošajām ēkām sasniegt klimata neitralitāti. Kā pilotprojekts pārbūvei pēc aprites ekonomikas principiem izraudzīta pirms pusgadsimta būvētā kādreizējā dienesta viesnīca Ziepju ielā 11. SIA “Rīgas nami” valdes priekšsēdētāja Baiba Beatrise Sleže: “Ilgtspējīgas aprites ietvaros ir plānots šo ēku pārbūvēt, kas tādā veidā nodrošina, ka mēs vairākkārtēji izmantojam materiālus, kas tur jau ir. Mēs nenojaucam nost pilnīgi visu. Līdz ar to būtu ļoti daudz būvniecības atkritumu. Mēs daļēji materiālus pārstrādājam un izmantojam jaunajā projektā. Tāds ir tas plāns, un tas iet ļoti labi kopā ar to, kādas šobrīd ir pilsētas attīstības tendences.”

Aprites ekonomikas principu ieviešana būvniecībā Latvijā vēl nav ierasta, tomēr to noteikti nevarot saukt arī par tālu nākotni, ja vēlamies saudzēt vidi un pēc iespējas mazāk ietekmēt klimatu. PA “Rīgas enerģētikas aģentūra” Starptautisko projektu koordinatore Ieva Kalniņa: “Aprites ekonomika ir stāsts par to, ka mēs saglabājam to, kas mums ir. Mēs to atjaunojam, ja veidojam ko jaunu. Šajā pārbūvē būs arī jaunas konstrukcijas. Kaut ko ņems ārā, kaut ko liks iekšā. Tad darām to tā, lai nākotnē tie materiāli būtu viegli atgriežami apritē vēlreiz un vēlreiz. Mēs nerunājam par vienu dzīves ciklu, mēs runājam par vairākiem. Mēs runājam par ērtu uzturēšanu, apsaimniekošanu, kas samazina apsaimniekošanas izmaksas, arī energoefektivitāte ir daļa no aprites ekonomikas.”

Latvijā pirmajai ēkai, kura uzsākta pārbūvēt pēc ekonomikas aprites principiem, vasarā esot veikta pārbūves projekta priekšizpēte, kurā secināts, ka aptuveni 25% materiālu tiks atkārtoti izmantoti pārbūvējamājā namā. Tikpat daudz materiālu tikšot pārstrādāti, bet 47% ēkā esošo materiālu būs atbildīgi jāapglabā. Pašreiz izsludināts iepirkumu konkurss projektēšanai. Ēkas pārbūve varētu sākties 2025. gadā, bet tās izmaksas vēl neesot zināmas. Sleže: “Būs jāskatās, kādi būs tie scenāriji, kurus izvēlēsies projektētāji. Protams, ka šādu ēku pārbūve sākumā šķietami var likties dārgāka, nekā būvēt jaunas ēkas, un mums būs jādomā gan par finansējumu. Tas, visticamāk, būs Eiropas Savienības finansējums, bet nav vēl aplēses, cik tas varētu izmaksāt.”

Plānots, ka ēka Ziepju ielā 11, kurā pēc pārbūves būšot gan īres dzīvokļi, gan divi dienas centri, varētu tikt atklāta 2027. gadā. Vai tai sekos arī citi projekti Rīgā un citviet reģionos, gan vēl esot grūti prognozēt.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023