Rēzeknē pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks”

Latgales koncertzālē “Gors” Rēzeknē nedēļas nogalē pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks”. Tās saņēma 10 spilgtākie un nozīmīgākie notikumi un personības latgaliešu kultūrā 2023. gadā, kā arī pasniegta balva par mūža ieguldījumu. Spilgtākos veikumus latgaliešu kultūrā apbalvoja jau sešpadsmito gadu pēc kārtas. 

Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” mērķis ir apkopot labāko, spilgtāko un svarīgāko pērnajā gadā latgaliskajā kultūrā, godinot aktīvākos latgaliešu kultūras pārstāvjus. Šogad tika iesniegti 106 pretendentu pieteikumi, kurus izvērtēja žūrijas komisija. Starp 10 balvas ieguvējiem bija arī vīru koris “Graidi”. “Jūs noteikti liela daļa zināt, ka mums vīru sastāvā ir īsts Boņuks, bet tagad mums būs arī šāds,” saka vīru kora “Graidi” diriģents Edgars Kārklinieks.

Vīru kora “Graidi” diriģents Jānis Mežinskis: “Tas ir saviļņojums, un tas ir prieks. Un pateicības jūtas. Tā man ir ļoti dārga balva. Man ar to kalkulāciju ne visai vedās, bet mēs ar “Graidiem” esam ļoti bieži uzstājušies. Cik es atceros, mēs vienmēr esam dziedājuši.”

Jāatgādina, ka vīru kori “Graidi” pagājušā gada dziesmu svēkos atzina par labāko vīru kori Latvijā. Koru karos viņi dziedāja latgaliski. 

Balvu saņēm arī Jolanta Keiša par galda spēles “Čipierkstneits” radīšanu. Tā ir pirmā zināšanu, uzdevumu, atjautības un arī veiksmes spēle latgaliski. “Es saskatīju problēmu, ka Latgales jaunieši nelieto latgaliešu valodu.Viņi nelasa latgaliski, bet spēle noteikti ir tas, kas kas satuvina cilvēkus.”

Vislielākās skatītāju ovācijas saņēma Laura Melne, kura saņēma Boņuku par bērnu komiksu grāmatu “Sunāns Breiveibā” un klātesošos aicināja ikdienā vairāk lietot latgaliešu valodu, lai tā saglabātos un arī balvai būtu nākotne. “Latgaliski tas ir svarīgi, jo tā ir vislielākā garantija tam, lai mēs “Boņuka” balvā varētu satikties pēc 50 gadiem. Man tad vēl nebūs pilni astoņdesmit, un es noteikti gribēšu atnākt. Lai es te vēl vairāk gribētu atnākt, es kā Rēzeknes novada iedzīvotāja aicinu Rēzeknes pilsētas iedzīvotājus saņemties un nākamajās pašvaldību vēlēšanās izdarīt tādu izvēli, lai par šo skaisto pilsētu vairāk dzirdētu labu…”

Pati Laura Melne par komiksa radīšanu izsaka milzīgu pateicību rīdziniecei, māksliniecei Viviannai Mariai Stanislavskai.

Savukārt Boņuka balvu par mūža ieguldījumu ieguva ilggadējais Krāslavas kultūras darbinieks Jāzeps Dobkevičs. “Ziniet, to 50 darba gadu it kā nav bijis. Rādās, ka tikko piedzimu, un tas nozīmē, ka es atdzimu.S irsnīgs paldies, ka mēs varējām būt kopā. Un es nekad nedomāju, ka es būšu tika laimīgs savā darbā.”

Boņuka balvu šogad saņēma arī Latvijas radio iestudējums “Bruoli”, projekts “Bolsu tolka”, Latgales karoga apstiprināšana, folkloras kopa “Ceidari” ar albumu “Dzīduotumi, ļustātumi”, Inta Pujāta vides objekti “Oduma meitys”, grupas “Bez PVN” albums “Paraleli horizonti” un prezentācijas koncerti, kā arī dziesmuspēle “Trasuns. Fabulas”.