Putnu gripa nebijušos apmēros. Aiztiekot slimu putnu, var inficēties arī cilvēks

Putnu gripas izplatība savvaļas putnu vidū šovasar Latvijā sasniegusi vēl nebijušus apmērus. Slimība konstatēta savvaļas putniem teju visā Latvijas teritorijā. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aizvien katru dienu saņem informāciju no iedzīvotājiem par beigtiem un slimiem putniem. Par šādām situācijām, kā arī par gadījumiem, kad netiek ievēroti putnu gripas ierobežošanas pasākumi, aicina ziņot arī putnkopības asociācija. 

Šogad augsti patogēnā putnu gripa laboratoriski apstiprināta 102 savvaļā atrastiem putniem. Jūnijā putnu gripa konstatēta jau 35 putniem. Pārsvarā slimojuši lielie ķīri, kuru kolonijas plaši izpaltītas Daugavas baseinā, kā arī daudzviet pie ūdenstilpēm Vidzemē un Kurzemē. PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājs Mārtiņš Seržants: “Apdraudējums ir ārkārtīgi liels, arī mājputniem, un tas ir tas, no kā visu laiku baidāmies. Visu laiku uzsveram, brīdinām putnu turētājus, lai ievēro maksimālu piesardzību. Nepārspīlējot, katru dienu saņemam vairākus desmitus ziņu par šīm vietām, par atrastiem beigtiem putniem, dažkārt par vienu un to pašu putnu ziņo vairāki cilvēki.”

PVD norāda, lai saimnieki savus mājputnus pasargātu no saslimšanas, biodrošības pasākumi jāievēro pastāvīgi. Proti, mājputniem visu laiku ir jāatrodas norobežotās pastaigu vietās, liedzot iespēju piekļūt atklātām ūdenstilpēm. Seržants: “Ēdināšana, dzirdināšana. Barībai ir jāatrodas zem slēgta jumta, līdz ar to samazinot risku, ka šī barība varētu pievilināt arī savvaļas putnus.”

Informāciju par savvaļā atrastiem beigtiem vai novārgušiem putniem ikdienā saņemot arī Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija. Tās pārstāve Anna Ērliha uzsver, ka slimība skar ne tikai putnus, bet saslimt var arī, piemēram, mājdzīvnieki, kuri apēd inficētu putnu. Tāpēc asociācija aicina iedzīvotājus ziņot par savvaļā atrastiem beigtiem putniem vai saimniecībām, kas neievēro biodrošības pasākumus, izmantojot Valsts vides dienesta aplikāciju “Vides SOS”. “Ģimenes saimniecībās, kur šie putni ir, ir kā ģimenes locekļi. Tas nozīmē, ka par viņiem ir vēl īpašāk jārūpējās. Tas ir vēl vien iemesls, kāpēc aicinām izmantot “VidesSOS” aplikāciju brīdī, ja cilvēks redz, ka brīvi ganās mājputni gar ceļmalu, grāvmalu. Lai šajā brīdī cilvēki ziņotu un PVD var braukt pie šī saimnieka un viņam izskaidrot.”

Ja bīstamais vīruss tomēr nonāks kādā saimniecībā, būs jālikvidē visi tajā esošie putni un apkārtējām saimniecībām tiks noteikts liegums realizēt mājputnu produkciju: gaļu un olas. Tas viss radīs ievērojamus zaudējumus. Kā norāda asociācijā, līdz šim daudzviet Eiropā putnu gripa jau pamatīgi iedragājusi nozari, jo vīrusa dēļ ir nācies likvidēt tūkstošiem mājputnu. Ērliha: “No vienotā tirgus raugoties, te ir mūsu iespēja, jo, ja saglabājamies brīvi no putnu gripas, mums nav jāizkauj savi ganāmpulki.”

Redzot beigtu putnu, to nekādā gadījumā nevajadzētu aiztikt, jo tieša kontakata rezultātā ar putnu gripu var inficēties arī cilvēks. 


#SIF_MAF2023

Foto: Freepik; ilustratīvs