Kad nakts visīsākā un diena visgarākā. Jūrmalā svinēs saulstāvjus

Nedēļas nogalē Latviju pieskandēs Līgo dziesmas, bet aizvien biežāk cilvēki vēlas svinēt vasaras saulgriežus. Šādu tradīciju Jūrmalā vēlas ieviest arī biedrība “Drošais pamats nākotnē”. Lai viss notiktu pareizi un droši, ugunslietu sagatavošanai notika īpaša meistarklase.

Tuvojoties vasaras saulgriežiem, daudzi aizvien biežāk izvēlas apgūt senču tradīcijas, pēc tām arī aizvadīt gada īsāko nakti, jo tas ir spēka laiks dabā. Jūrmalas Amatnīcas projektu vadītāja Agnija Saprovska saka: “Tas ir laiks, kad nakts tiešām ir visīsākā un diena visgarākā. Tas ir spēka laiks. Tas ir maģisks laiks, tad visam, kas tiek darīts, ir nozīme. Pēc tam jau tas ir vienkārši pasākums, kurā var kurināt uguni un kopā pabūt, bet tam vairs nav tāda nozīme.”

Apgūt prasmes, kas nepieciešamas saulstāvju svinēšanai, nolēmusi arī Jūrmalas biedrība “Drošais pamats nākotnē”. Biedrības vadītājs Endijs Melnis ReTV stāsta, ka pirms kovida pats apmeklējis šādus pasākumus, tad radusies atskārsme, ka nevienā apdzīvotā vietā Jūrmalā šādu pasākumu neesot. Tā radusies ideja Valteros Lielupes krastā veidot jaunu tradīciju. “21. jūnijs būs visgarākā diena un īsākā nakts. Tad arī svinam. Kurinām ugunskuru, būs ugunsrituāls, būs pirtsrituāls. Būs viss tieši tā, kā ir jābūt pēc tradīcijām. Būs arī Jāņu siers, ir arī pašbrūvētais alus, ko pirms divām nedēļām šeit pat vārījām.”

Apgūt galvenās prasmes, kas saistītas ugunslietu sagatavošanu saulgriežu naktij, šoreiz uzaicināts pieredzējušākais meistars Eduards Klints, kurš stāsta un rāda gan kā uzbūvēt pūdeli, gan kā to pacelt un arī nolaist. Kas izrādās nemaz nav tik viegls un ātrs uzdevums. Turklāt tam nepieciešams daudz palīdzīgu roku.

Valteros ugunskurs būšot uz plosta un peldēšot Lielupē, tāpēc svarīgi ir izveidot atbilstošu pamatni un krāvumu, no kura esot atkarīgs arī ugunskura degšanas ilgums.

Šīs puses kopiena kopīgiem spēkiem trenējusies arī siera siešanā, un nu jau tikai atliek visas iegūtās zināšanas likt lietā gada īstajā īsākajā naktī, kas noteikti arī šeit tikšot darīts, bet pats svarīgākais esot, ka tieši tā no rokas rokā tiek nodotas zināšanas, prasmes un arī vēlme darboties savā kopienā.


#SIF_MAF2023