Politologs: Pīlēna sarakstam ir visas varas partijas pazīmes, izredzes vēlēšanās – labas

ReTV Ziņu dienests turpina vērtēt politiskos spēkus, kas uzsākuši sacensību par vietām parlamentā. Ar 18. kārtas numuru 1. oktobrī gaidāmajās Saeimas vēlēšanās startēs “Apvienotais saraksts - Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija” (turpmāk - “Apvienotais saraksts”) jeb Pīlēna partija. 

Apvienotajā sarakstā, kas izveidots dalībai šajās vēlēšanās, ietilpst Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība un Liepājas partija. Sabiedrībā šo politisko spēku sauc par Pīlēna partiju, jo viens no tās līderiem un premjera amata kandidāts ir arhitekts, turīgais uzņēmējs Uldis Pīlēns. Viņš kopā ar domubiedriem pirms dažiem gadiem izveidoja arī Integrālās izglītības institūtu. 

Ulda Pīlēna uzņēmums īstenojis daudz naudīgu būvprojektu, gan privātus, gan valsts un pašvaldību, un pie valsts naudas savulaik ticis arī institūts, augstiem valsts ierēdņiem mācot apzinātību. Tomēr tas nav iemesls, kāpēc politologs Filips Rajevskis Pīlēna faktoru nosauc par vienu no šī saraksta vājajiem punktiem. “Viena lielā problēma ir Pīlēns kā akcents. Viņš bija akcents gan visā iepriekšējā komunikācijā un tagad, kad beidzot viņi ir sākuši reklāmas kampaņu, viņš ir nopietns akcents arī reklāmā. Man tas liek uzdot jautājumu, vai tiešām viņš ir tik atpazīstams un vai tik ļoti augsta ir viņa reputācija plašākā sabiedrībā.”

Politologs norāda: otra problēma ir tā, ka Uldis Pīlēns nekandidē vēlēšanās – tie, kuri gribēs balsot par viņu, meklēs, bet neatradīs viņa vārdu sarakstā. Tajā toties atrodami daudzu citu politikā pieredzējušu cilvēku vārdi, piemēram, bijušais aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, ilgus gadus ar ZZS saistītais Viesturs Silenieks, Rīgas vicemērs Edvards Smiltēns, bijusī pilsētu galva Gundars Bojārs. Filips Rajevskis: “Šie [kandidāti] ir it kā labi zināmi, ar varu daži cilvēki varbūt arī pārbaudīti, bet tajā pašā laikā viņi absolūti nav saistīti ar esošo varas vertikāli, kas ir izveidota [Ministru prezidenta] Kariņa vadībā. Tas dod viņiem iespēju sevi pasniegt kā kaut kam jaunam, bet tajā pašā laikā vecam un pārbaudītam. Tas, protams, izklausās ļoti pretrunīgi, bet tas ir tas, ko vēlētāji ļoti bieži grib.”

Mulsinoši vēlētājiem, ka Latvijas Zaļā partija ietilpst Pīlēna sarakstā, bet ZZS joprojām startē ar veco - Zaļo un zemnieku savienības nosaukumu; politologs to vērtē kā ZZS priekšvēlēšanu triku un atgādina, ka Zaļā partija no savienības ar zemniekiem ir izstājusies. 

Kopumā Filips Rajevskis uzskata, ka Pīlēna sarakstam ir visas varas partijas pazīmes. Par spīti tam, ka programmā tas kritizē pašreizējo varu, “Apvienotais saraksts” varētu būt pirmais, ko par partneri koalīcijā aicinātu valdību veidojošie politiskie spēki. “Apvienotā saraksta” programmas prioritātes – drošība, efektīva valsts pārvalde un zaļa ekonomika. Tas sola izmaiņas vēlēšanu sistēmā, starp citu, arī iespēju atsaukt negodprātīgus vai nekompetentus deputātus. Jānovērš reģionu iztukšošanās, jāpanāk vienmērīga attīstība. Jāveicina visas sabiedrības izglītotība, īpaša uzmanība – eksaktajiem priekšmetiem. 

Jaunākajā “Factum” aptaujā “Apvienotajam sarakstam” ir piektā vietā ar 7,7% balsu. 


Foto: Edijs Pālens/LETA