Plūdi un atkusnis arī citviet Latvijā

Dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdens līmeni aizvien ir spēkā visā Latvijā. Tā liecina Latvijas vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija. Daudzās upēs atkušņa un arī nokrišņu ietekmē aizvien turpina paaugstināties ūdens līmenis. Tā tas ir noticis arī Rēzeknē, kur ūdens skāris divus īpašumus.

Jau trešdien Rēzeknes pilsētai cauri tekošā Rēzeknes upē strauji sāka celties ūdens līmenis, novērojumu stacijā pie Griškāniem pārsniedzot viena metra un septiņdesmit centimetru atzīmi. Applūstot zemākajām pilsētas daļām, skartas arī divu privātmāju teritorijas. Kā norāda pilsētas pašvaldībā, apsekojot īpašumus Krustpils ielā vienas mājas iedzīvotāji ir piekrituši apmesties pašvaldības piedāvātajā pagaidu mājvietā. 

Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības Administratīvās inspekcijas vadītājs Pāvels Savickis kanālam ReTV stāsta: “Gaitenis tāds neliels, tas bija pirmais pārplūdis, kad braucām veikt apskati, gāja jau tālāk istabās. Bet uz to brīdi, kad tur jau sāk smelties ūdens, cilvēki jau vairs nevar to normāli lietot.”

Savukārt, blakus esošajam īpašumam, kurā mitinās persona ar invaliditāti, ir applūdis piebraucamais ceļš, taču mājā ūdens nav iekļuvis, tādēļ persona nav evakuēta. 

“Viņam pa otru pusi var ieiet mājai klāt pie ieejas durvīm. Tur cilvēki, kuri viņu apkalpo, nodrošina visu vajadzīgo un teica, ka nav nepieciešama evakuācija, ” vēsta Savickis.

Ūdens līmenis Rēzeknes upē šodien ir sācis kristies, bet straujais atkusnis ietekmē arī situāciju uz autoceļiem. Tā Cēsu novadā plūdu dēļ ir slēgts kāds vietējās nozīmes autoceļš uz Straupes un Stalbes pagasta robežas. Nepieciešamības gadījumā autovadītājiem jāizvēlas apvedceļš. Savukārt, turpinoties atkusnim, uz autoceļiem ar grants segumu veidojas šķīdonis. 

“Latvijas valsts ceļu” pārstāve Anna Kononova skaidro: “Parasti tas notiek pavasaros, bet mainīgos laika apstākļos, tas notiek arī ziemas laikā, atkušņa periodā. Patlaban vairāk nekā uz 70 valsts autoceļiem ar grants segumu ir šķīdonis. Visvairāk to ir Zemgalē, tur ir ap 30 posmiem, kā nākamā ir Kurzeme, tur ap 20 posmiem ar šķīdoni. ”

Kā norāda Latvijas Valsts ceļu pārstāve, tad šķīdoņa laikā uz autoceļiem ar grants segumu noteikts masas ierobežojums 10 tonnas: “Ir vien daži izņēmumi, svaigpiena pārvadātāji, kritušo dzīvnieku pārvadātāji un vēl neliels skaits ar transporta kategorijām. Visiem pārējiem ir jāievēro šie ierobežojumi, pretējā gadījumā ar smago tehniku ceļu var sabojāt neatgriezeniski. ”

Ceļu uzturētāji regulāri apseko šķīdoņa skartos ceļa posmus, lai tiklīdz situācija normalizējas masas ierobežojumus varētu atcelt un veikt nepieciešamos uzturēšanas darbus.