Pirmo reizi desmit gadu laikā cilvēki svētkos nav guvuši pirotehnikas traumas

Aizvadītajās svētku brīvdienās operatīvo dienestu darbiniekiem darba netrūka. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes devās uz 1000 izsaukumiem, bet Jaunais gads sagaidīts bez smagiem negadījumiem, kuros būtu iesaistīti cilvēki. Arī Valsts policija (VP) norāda, ka brīvdienas aizvadītas salīdzinoši mierīgi. 

Daudzi jaunu gadu sagaida, pašiem rīkojot uguņošanu savu māju pagalmos vai citviet. NMPD pārstāve stāsta, ka šogad pēc ilgāka laika cilvēki nav guvuši traumas, kas saistītas ar pirotehnikas lietošanu. NMPD pārstāve Arita Freimane: “Desmit gadu vēsturē šis ir pirmais gads, kad cilvēki nav guvuši traumas, lietojot pirotehniku. Kopā ar citiem operatīvajiem dienestiem pirms svētkiem centāmies atgādināt par piesardzību, lietojot šādas ierīces un rīkojot salūtu savā sētā. Priecē tas, ka cilvēki ir ieklausījušies. Šis tiešām ir pa ilgiem laikiem pirmais gads, kad cilvēki nav guvuši traumas, kas ir ļoti smagas, ar pirotehniku. Tiešām jāuzteic ir iedzīvotāji.”

Taču šogad vairāk nekā citas reizes, sagaidot Jauno gadu, iedzīvotāji vairāk guvuši traumas alkohola reibumā. Freimane: “Kā jau mēs vienmēr esam teikuši, alkohols iet roku rokā ar pārgalvību. Visnotaļ bieži dažādas traumas un negadījumi tiek gūti alkohola reibumā. Šajos svētkos tas bija ļoti izteikti. Cilvēki bija kārtīgāk svinējuši svētkus, kā rezultātā arī cietuši, traumas ir ļoti dažādas. Gan galvas traumas, lūzumi, gan arī visādas brūces, arī apdegumi.”

Daļa cilvēku alkohola reibumā ir sēdušies arī pie autostūres. Tiesa gan – VP reaģēšanas pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis uzsver, ka lielākai daļai aizturēto autovadītāju promiļu daudzums ir bijis līdz 1,5 promilei, kas ir mazāk nekā citos gados. “Šajās jaungada brīvdienās kopā ir aizturēti 30 autovadītāji, no kuriem 28 bija alkohola reibumā. Divi vadītāji bija narkotisko vielu iespaidā. Ja salīdzinām ar Ziemassvētkiem, tur gan bija par vienu dienu brīvdienas garākas, Ziemassvētkos bija aizturēti 52 vadītāji. Diezgan liels samazinājums šajos svētkos. Jaungada brīvdienās vairāk dominēja tie vadītāji, kas bija reibumā no 1 līdz 1,5 promilei. Iepriekš visus svētkos dominēja skaits, kur bija vairāk par 1,5 promili, šajos svētkos tieši otrādi. Lielākais skaits bija līdz 1,5 promilei, par ko iestājās administratīvā atbildība.” Pozitīvi ir tas, ka aizvadītajās brīvdienās uz Latvijas ceļiem dzīvību nav zaudējis neviens ceļu satiksmes dalībnieks. Jančevskis: “Salīdzinājumā ar Ziemassvētku brīvdienām kopā ir reģistrēti 196 negadījumi, septiņas personas ir cietušas. Neviens negadījums ar letālām sekām, bojāgājušajiem šajās brīvdienās nebija noticis.”

Tikmēr Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika liecina, ka laika posmā no 29. decembra līdz 2. janvārim Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma 194 izsaukumus – 85 uz ugunsgrēku dzēšanu, 70 uz glābšanas darbiem, bet 39 izsaukumi bija maldinājumi.


Foto: Freepik; ilustratīvs