Pārdod senioru un cilvēku ar invaliditāti amatniecības izstrādajumus

“Es sapratu, ka man nav miljona, ko viņiem ziedot, bet man ir prāts, spējas un kāda ideja, kā to ielikt internetā,” par sociālā uzņēmuma “Tiptip” ideju stāsta tā dibinātāja Nora Heinrihsone. Ikdienā tajā var iegādāties pašdarinātas ādas somas, cimdus, zeķes un vēl dažādus citus amatniecības izstrādājumus. To autori ir seniori un cilvēki ar invaliditāti, kuri arī saņem nopelnīto naudu. Heinrihsone: “Katrs autors pats nosaka cenu par savu produktu. Tāpēc jūs arī pamanīsiet, ka, piemēram, zeķes ir ļoti plašā cenu diapazonā.Un veikala uzcenojums veidojas par iesaiņojumu un bankas apkalpošanu. Līdz ar to tas ir ļoti neliels, jo mūsu darbs ir brīvprātīgais darbs. Un līdz katra mēneša desmitajam datumam autori saņem ar pārskaitījumu naudu par iepriekšējā mēnesī pārdotajiem produktiem.”

Veikalu “Tiptip” ir iespēja apmeklēt klātienē vai pasūtīt preces interneta veikalā. Uzņēmuma dibinātāja stāsta, lai gan mēnesī ir aptuveni 40 pirkumi, dažiem pat nelielais finansiālais atspaids ir ļoti svarīgs. “Kundzei ilgstoši nebija nekas nopirkts. Un viņai nopirka divus zeķu pāru, un es domāju – nē, es viņai piezvanīšu un pateikšu. Un es viņai zvanu un saku – jums ir nopirktas, līdz ar to jums būs pārskaitījums ar naudiņu. Un viņa saka – cik labi, tad es tomēr uz aptieku pēc zālēm iešu.”

Tomēr uzņēmuma mērķis ir integrēt seniorus un cilvēkus ar invalditāti sabiedrībā, lai arī viņi jūtas noderīgi. Heinrihsone: “Daži no viņiem ir ļoti vientuļi. Un viņiem sajūta, ka viņi kādam ir vēl noderīgi… piemēram, mums arī meistarklases vada paši autori, un viņi ir ļoti gandarīti, ka kāds nopērk viņa darbu ar to sajūtu, ka es tomēr vēl kaut kam deru. Tāpat arī tajās reizēs, kad viņi sanāk kopā. Kā viņi saka, mēs jau dažkārt runājam par seriāliem un slimībām. Bet viņi runā. Un viņiem šī sajūta būt noderīgiem, vēl kaut kāda finansiālā saņemšana, viņiem tas ļoti palīdz.”

Kā stāsta idejas autore, lai gan vēl ir kur augt, ir daudz kas mainījies, un ir gandarījums par to. “Ja pirmajos Ziemassvētkos mēs priecājāmies, ka mums ir 100 produkcijas vienības, šobrīd mums ir 1300, mazliet vairāk. Protams, autoru skaits, kurus mēs pārstāvam. Jo šobrīd tie ir vairāk kā 50 cilvēki ar invaliditāti un seniori. Un arī tas plašums, kādā šie autori ir. Ja mēs sākām ar Ogres novadu, tad šobrīd mums – sākot no Līvāniem līdz Brocēniem.”

Tagad tiek domāts, kā pārstāvēt uzņēmumu arī ārzemēs, lai autoru darbus sasniedz plašāks cilvēku loks.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2023