Ogrē ražos apģērbu cilvēkiem ar invaliditāti

Ogrēniete Zane Bērziņa jau gadu aktīvi strādā pie idejas – radīt apģērbu cilvēkiem ar invaliditāti. Kā viņa pati stāsta, bieži cilvēki ar invalditāti var izdarīt daudz, bet apģērbties tiem sagādā problēmas. Nupat Zane ar savu ideju uzvarējusi sociālās uzņēmējdarbības konkursā un saņēmusi naudas balvu 4000 eiro vērtībā. Ko viņa plāno ar to iesākt? Kā radusies ideja par apģērbu? 

Ogrēniete Zane Bērziņa demonstrē apģērbu, kas paredzēts cilvēkiem ar invaliditāti. Viņa ir radījusi bikses un jaku vīriešiem ratiņkrēslā. Apzinot tirgu, noskaidrots, ka Baltijā aptuveni 17 tūkstoši vīriešu pārvietojas ratiņkrēslā. Un viena no lietām, kas viņiem sagādā grūtības, ir apģērbties un atrast piemērotu apģērbu.

Zane ar savu ideju uzvarēja sociālās uzņēmējdarības piču konkursā “Tam labam būs augt 2023”. Viņa stāsta, ka konkurence bija liela, tāpēc priecājas, ka tieši viņa kļuva par uzvarētāju. “Es izdarīju tiešām no savas puses 100 %, cik varēju. Un, protams, esmu priecīga, ka tā balva ir mana, jā. Visi bija stipri, un tie, kas palika aiz manis, atpalika par vienu punktu, par diviem, tā kā tā savā ziņā var arī teikt bija tāda laimes spēle.” 

Ideja par apģērbu cilvēkiem ar invaliditāti bijusi jau sen. Bet tikai pirms gada Zane sapratusi, ka tā ir jārealizē. “Tad, kad biju maza, man bija radinieks, kurš arī bija ratiņkrēslā. Kā bērns es absolūti viņu neuztvēru kā invalīdu, bet kā personību, kā uzņēmēju, kurš bija apceļojis pusi Eiropas, kā cilvēks mani ļoti iedvesmoja. Un savulaik, kad mācījos tehniskajā universitātē, bija studiju biedrs, kurš arī studēja, brauca ar auto un strādāja. Un viņš saka – es visu varu darīt, bet nopirkt apģērbu nevaru.”

Zane stāsta, ka galvenais ieguvums no apģērba nav komforts, bet arī pašapziņa. “Šis apģērbs sniedz patstāvības sajūtu, ka cilvēks, pat ja viņam ir kakla trauma, ja viņš ir ne tikai ratiņkrēslā, bet viņam nedarbojas arī rokas, viņš tik un tā var pats apģērbties, pats aiztaisīt to apģērbu. Un attiecīgi tā ir patstāvība, pašcieņa un tāds kopējais dzīves komforts kopumā.” 

Tagad Zane turpina aktīvi piedalīties citos konkursos, lai iegūtu finansējumu, ko varētu ieguldīt apģērba tapšanā. Ogrēniete plāno izveidot ražotni, kur apģērbi tiks radīti, lai pēc tam varētu tos pārdot.


#SIF_MAF2023