Nometnē bērni no Ukrainas izbauda dienas bez trauksmes brīdinājumiem

Latvijas atbalsts  karā cietušajiem Ukrainā turpinās visdažādākajos veidos. Tā ir gan kultūras pasākumu organizēšana, gan humānās palīdzības nosūtīšana, arī karā ievainoto karavīru ārstēšana Latvijas medicīnas iestādēs. Savu atbalstu izsaka arī Latvijas Jaunsardze, organizējot kopīgas jauniešu  sadraudzības nometnes. Šonedēļ vasaras nometne bērniem no Ukrainas norit Ventspilī un Nīgrandē Saldus novadā. 

Līdz 4. augustam Latvijā uzturas Ukrainas Bruņoto spēku karavīru bērni, kurus uzņem Latvijas Jaunsardze. Atbalstot bērnus, kuru vecāki iesaistīti karadarbībā Ukrainā, šobrīd norisinās jau septītā Jaunsardzes centra rīkotā Ukrainas bērnu nometne, tajā piedalās 10 Latvijas jaunsargi un 13 Ukrainas karavīru bērni vecumā no 13 līdz 17 gadiem.

Latviešu-ukraiņu jauniešu  nometne tika atklāta Ventspilī, dalībniekiem sniedzot iespēju doties ekskursijās, kā arī izbraucienā ar Mazbānīti un kuģīti “Hercogs Jēgabs”.  Bērni izbaudīja arī  ūdens priekus akvaparkā, savukārt Baltijas jūra pārsteidza ar vēsumu. 

Pirmajās nometnes dienās aizvadīti saliedēšanās pasākumi un sporta spēles. Bērni no Ukrainas izbauda dienas bez trauksmes brīdinājumiem. Mācoties gulēt, nepamostoties, stāsta nometnes dalībnieki. “Pār mums lido raķetes no Baltkrievijas teritorijas. Citādi jau nekas jauns. Vienreiz Bordičuku apšaudīja. Trāpīja vienai dzīvojamai mājai un divām kazarmām, kas atradās bruņoto spēku teritorijā. Mans tētis šobrīd atrodas karā, bet mamma iet uz darbu,” saka ukrainis no Žitomiras apgabala Jegors.

“Pie mums šobrīd bieži ir trauksme, šķiet, kamēr biju mājās, tikmēr bija retāk. Šeit atrodoties, mēs redzam, cik bieži  nāk ziņas par raķetēm Žitomiras apgabalā. Šobrīd ir bail par tuviniekiem, kas atrodas tur, kamēr mēs šeit. Vienu dienu mēs šeit  tehnikumā dziedājām Ukrainas himnu un atnāca ziņa par gaisa trauksmi. Bija ļoti, ļoti bail,” stāsta ukrainiete no Žitomiras apgabala Anastasija.

Šodien Jaunsardzes organizētā nometne maina atrašanās vietu un jaunieši dodas uz Nīgrandes pagastu Saldus tuvumā. Tas dos iespēju vairāk iepazīt pulkveža Oskara Kalpaka muzeju un piemiņas vietu “Airītes”. Ukraiņu bruņoto spēku un Nacionālās gvardes ģimeņu atvasēm līdzi devušies arī pedagogi, kam Latvija jau šobrīd ļoti iepatikusies. Ukrainas bruņoto spēku pārstāve Oksana: “Pamazām apgūstam Latvijas ģeogrāfiju. Cenšamies uzzināt pēc iespējas vairāk. Pa ceļam skatāmies pa labi un pa kreisi – viss tik zaļš! Mums ļoti patīk.”

Jau 2017. gadā Jaunsardzes centrs aizsāka tradīciju organizēt vasaras nometnes, lai ukraiņu jaunieši varētu atpūsties, iepazīties ar jaunsargiem un doties kopīgos piedzīvojumos. Arī šāda veidā Latvija var sniegt atbalstu kara rezultātā cietušajiem Ukrainā.


#SIF_MAF2023