Grieķu kino Ziemeļkurzemes piekrastē

Karaliskais nosaukums “RojaL” jau desmito gadu Ziemeļkurzemes mazpilsētā Rojā veiksmīgi apvieno kino, mākslas un mūzikas festivālu. Uz dažām dienām Roja kļūst par kino galvaspilsētu. Šoreiz festivāls aizvadīts Grieķijas zīmē.

Roja ir gatava jau desmitajam kino, mākslas un mūzikas festivālam! Pēc pamatīga lietus gāziena saule atkal apspīd sarkano paklāju, pa kuru uz RojaL atklāšanu dodas visi festivālā iesaistītie. Un tas šoreiz ved cauri festivāla kino prezidenta Jurģa Krāsona instalācijai “TrojaL”, kas apspēlē to, ka pēdējie pētījumi liecinot, ka Trojas zirgs bijis laiva.

Festivālā kino baudīšana notiek daudz un dažādās lokācijās. Starp vairākām latviešu filmām un jauno režisoru konkursam iesniegtajiem darbiem kā saldais ēdiens šogad bija grieķu kino.  “Izvēlējos tādas filmas, kas jau kaut kādā kontekstā ir atpazīstamas Latvijā, piemēram, “Grieķis Zorba”, kur varbūt sirtaki deja ir pazīstama, un tad cilvēkiem šobrīd ir motivācija noskatīties, kas ir šī filma. Vai filma “Nekad svētdienā”, kurā galveno lomu tēlo bijusī kultūras ministre Melīna Merkuri, kas arī ir viena no iemīļotākajām Grieķijas sievietēm aktrisēm,” saka Vaiva Bauze, festivāla grieķu filmu programmas direktore.

Festivālā bija skatāma arī Teo Angelopula pirmā pilmetrāžas filma. Tieši viņam veltīta šī gada īpašā izstāde. 20 fotogrāfijas no 20 filmas uzņemšanas dienām. Filma tā arī paliks nepabeigta, jo 20. dienā satiksmes negadījumā režisors gāja bojā. Tikai pēc desmit gadiem izstādes autors emocionāli varēja pieķerties fotogrāfiju atlasei. “Manuprāt, cilvēkiem jāredz, kā notika filmas uzņemšana, pat ja šis ir tikai mans personīgais redzējums. Angelopuls bija lielisks režisors un mākslinieks ar unikālu darba stilu. Šodien reti kurš uzņem filmas kā viņš. To es savos foto gribēju saglabāt,” uzsver Nikos Nikolopuls, izstādes “20 fotogrāfijas 20 dienām” autors.

“RojaL” attaisno savu kino, mākslas un mūzikas festivāla nosaukumu, vairāku dienu garumā atverot gan virkni izstāžu, gan īpašu noskaņu piešķirot ar vairākiem koncertiem. Festivāla video rullītī esošā grieķu amfora, pateicoties māksliniekiem nu “izskalota” pludmalē. ““RojaL” nebeidzas Rojā, mākslas aktivitātes nebeidzas. Ir paredzēts, ka šogad uztaisīs vāzi betonā, un tad kopīgi ar rojniekiem radīsim kopdarbu,” saka Māris Grosbahs, mākslinieks.

Būtiska “RojaL” šķautne ir jauno režisoru filmu vērtēšana. Šogad par labāko atzīts latvietes Annas Ansones darbs, bet žūrijas specbalva poļu režisoram. Viņš uzņem dažādu žanru filmas, bet šoreiz atzinība par dokumentālo darbu. “Man patīk strādāt dokumentālajā kino, jo tur vairāk jāizmanto intuīcija, tev jābūt vairāk mirklī klātesošam, jo tu strādā ar reāliem notikumiem. Dokumentālais kino ļauj paplašināt manus horizontus un skatījumu uz dzīvi, līdz ar to arī skatītājam,” uzsver Marjušs Bernackis, poļu režisors.

Desmitais “RojaL” festivāls šobrīd jau noslēdzies. Tā kino prezidents atzīst, ka nu laiks nodot organizēšanu jauno pārziņā, pašam festivālu vairāk baudīt no malas.