No šodienas ar B kategorijas tiesībām var vadīt traktoru

No šodienas ar transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām ir atļauts vadīt arī traktortehniku. Šādas izmaiņas Ceļu satiksmes likumā virzīja “Zemnieku saeima”, lai risinātu darba roku trūkumu laukos. Jāpiemin, ka šāda prakse jau ilgāku laiku ir spēka daudzviet Rietumeiropā, kā arī Lietuvā. 

Tagad ar B kategorijas autovadītāja apliecību var vadīt TR1 kategorijas traktortehniku, savukārt ar C1 kategoriju jau atļauts vadīt TR2 kategorijas tehniku. Pārvietojoties pa koplietošanas ceļiem ar attiecīgo tehniku, līdzi ir jābūt vadītāja apliecībai vai personas apliecinošam dokumentam. “Zemnieku saeimas” valdes loceklis Mārtiņš Trons: “TR1 traktortehnika ir, piemēram, klasiski sauktais belaruss vai lielāki traktori, kas ir ražoti Rietumeiropā. Paskatoties tehniskās pases un tehniskos raksturojumus, tas varētu būt traktors ar 110, 120 zirgu jaudu. Pamatā šodien laukos šis traktors ir palīgdarbu veikšanai. TR2 tie ir tādi lielāki, nopietnāki traktori, lielāka masa, nopietnāki darbi, zemes darbi, transports.”

Šādas izmaiņas Ceļu satiksmes likumā galvenokārt virzītas, lai risinātu pamatīgo darba roku trūkumu laukos. Kā norāda “Zemnieku saeimas” valdes loceklis Mārtiņš Trons, vēl nesen, lai darbiniekam apmaksātu nepieciešamās traktortehnikas kategorijas iegūšanu, lauksaimniekiem nācās rēķināties ar visai ievērojamiem līdzekļiem. “Lai saimniecībā normāli varētu strādāt, bieži vien nepietika ar vienu vai divām kategorijām, vajadzēja iegūt trīs, četras vai pat piecas kategorijas. Rezultātā tas viss maksā naudu. Principā, lai iegūtu tādas četras kategorijas mums kā darba devējam autoskolai darba ņēmēja vietā bija jasamaksā 1500 līdz 2000 eiro. Varēja gadīties, ka pēc mēneša vai diviem darbinieks saka, ka man ir labāks piedāvājums vai es braucu uz ārzemēm.”

Mārtiņš Trons vēl piebilst, saprotams, ka autoskolu uzdevums nebūs vadītājus turpmāk papildus apmācīti arī traktortehnikas vadīšanā. Ja cilvēks ar B vai C1 kategoriju vēlēsies vadīt šāda veida tehniku, tas, vai viņam to uzticēt, būs atkarīgs no tehnikas īpašnieka.