Neskatoties uz kariem, Valkā ir spēlēts teātris

Valkas kultūras namā un Vijciema pagasta tautas namā norisinājās Valkas novada amatierteātru diena – skate –, dienas laikā piedzīvojot sešus dažādus iestudējumus. Novadā teātrim jau izsenis ir būtiska nozīme, norāda Valkas pilsētas teātra režisors Aivars Ikšelis. “Mēs Valkā kā tādu pamatu uzskatām 1871. gada 10. maiju, kad Valkā vācu Muses biedrības ēkā valcēnieši pirmo reizi latviešu valodā spēlēja teātra izrādi. No tā laika katru gadu, neskatoties ne uz kariem, ne uz revolūcijām, ne uz kaut kādām lietām, Valkā ir spēlēts teātris.” 

Valkas novada amatierteātru dienā piecas izrādes varēja aplūkot Vijciema pagasta tautas namā, bet vienu – monoizrādi “Mana sapņu meitene” – Valkas pilsētas kultūras namā. Izrāde vēsta par vientulību, kas novērojama tieši cilvēka brieduma gados. Galvenās lomas atveidotāja Skaidrīte Bondare par izrādes vēstījumu pauž: “Lai mēs cik tur tā sarežģīti, sev pārkāpjot pāri, atzīstam, negribam atzīt, ka es varu jebkurā brīdī atrast sev draugu, bet tas nav tik vienkārši. Ir tās dienas, kad tu jūties tā, nu… Te varbūt vairāk pārspīlēti, ko mēs ikdienā nedomājam. Mēs ejam savas lietas kārtojam, strādājam, varbūt tad uznāk kas tumšāks.”

Amatierteātru skatē iestudējumus vērtēja Latvijas Kultūras akadēmijas docente, skatuves kustību pedagoģe Rita Lūriņa un režisors, aktieris Valdis Lūriņš. Viņi pauž, ka svarīgi, ka Latvijas iedzīvotāji, arī darbojoties amatierteātros, tur godā teātra mākslu. “Situācijā, kad kultūras darbinieks ir darbinieks pēc ticības, nevis algu saraksta, tas ir vienkārši apbrīnojumi, ka Latvijas cilvēkiem ir vajadzīga kultūra nevis kā patērētājiem, bet kā kultūras radītājiem. Es vēl aizvien esmu absolūtā sajūsmā par to, un es domāju, ka mēs esam vienkārši unikāli pasaules kontekstā tieši ar savu kultūras vajadzību,” tā saka Rita Lūriņa. 

Valdis Lūriņš norāda: “Tas darbs, ko viņi iegulda, iestudējot vienu izrādi, ir divi trīs mēneši. Cepuri nost visiem tiem, kuri piedalās. Tie lielā mērā ir tie cilvēki, kas nosacīti nepiedalās tajos amatieru kolektīvos, bet kuri dara ārprātīgi daudz savas pilsētas labā. Tas, ka viņi piedalās šajā skatē, tas ir viņu iekšējais stimuls, Tas ir viņu iekšējais trīceklis, bez kā nevar iztikt neviens kārtīgs pasākums. Ja viņi to dara no sirds, var piedot arī falšas notis. Tas ir tas būtiskākais.” 

 Nākamajā gadā Valkā gaidāms viens no nozīmīgākajiem pasākumiem, kas saistīts ar teātri. Valkā norisināsies 15. Latvijas amatierteātru salidojums, pulcējot ļaudis, lai godinātu teātra mākslu un ciešās vērtības. Valkas pilsētas teātra režisors par gaidāmā notikuma pirmsākumiem stāsta: “Pirmo reizi tas notika 1967. gadā Smiltenē, Valkā bija 1991. gadā. Jāsaka godīgi, ka tie, kuri rīko šo pasākumu – tas ir valsts nozīmes pasākums, – un tie, kuri rīko šo pasākumu, tā nav izklaide. Mūsu valstī ir 422 teātri, kuros uz šo brīdi darbojas aptuveni 6330 dalībnieki. Tad es ļoti rūpīgi pētīju internetā pieejamos materiālus – pasaulē nav nevienas valsts, kurā notiktu teātru salidojums jeb teātra svētku rituāls. Latvija ir vienīgā, pagaidām, un unikālā vieta, kur no 1967. gada kopj šo tradīciju. Mūsu tēma būs “Savs ceļš” jeb precīzāk “Ceļa tālāk nav, bet jāiet uz priekšu”. 

15. Latvijas amatierteātru salidojums norisināsies no 2024. gada 9.-11. augustam.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".


#SIF_MAF2023