Nerijas forts - jūras mantojuma objekts Lietuvā

Ja viesojaties Lietuvā, Klaipēdā vai Kuršu kāpās, noteikti dodieties sasveicināties ar delfīniem, roņiem, pingvīniem un citiem jūras iemītniekiem. Vēsturiskajā Nērijas fortā esošais Lietuvas Jūras muzejs, akvārijs ar ekspozīcijām par kuģniecības vēsturi – komplekss, kas ļauj iepazīt jūras dabu un vēsturi, – kā arī blakus esošais delfinārijs aicina iepazīt noslēpumaino ūdens pasauli. Katru gadu šeit viesojas vairāk nekā pusmiljons apmeklētāju no Lietuvas un ārvalstīm. Patīkami, ka viesi no Latvijas veido pat 40 % no ārvalstu tūristiem. Tas Lietuvas Jūras muzejam liek būt mūsdienīgam un dinamiskam, strādāt ar progresīvām metodēm un censties panākt harmoniju starp cilvēku un dabu, veidojot kompleksas ekspozīcijas.

Šoreiz iepazīstināsim ar Nerijas fortu - jūras mantojuma objektu.

Vieta, kur var uzzināt, ko nozīmē vārdi fosa, kazemāti, poternas, redute, kaponieri, ir Nerijas forts, kur kopš 1979. gada darbojas Lietuvas Jūras muzejs. Nerijas forta celtniecība sākās 1865. gadā un ar pārtraukumiem turpinājās līdz 1871. gadam. Kopā ar Meža fortu, ko vēlāk sāka celt Klaipēdas kontinentālajā daļā, šim fortam bija jāsargā jūras vārti – ieeja Klaipēdas ostā.

Aizsarggrāvis apņem sešstūrainos vaļņus. Forta iekšpusē var nokļūt tikai pa tiltu. Pagalmā atrodas apaļa centrālā redute, zem zemes vaļņiem – kazemāti un šaujampulvera noliktavas. Interesanti, ka forts netika izmantots paredzētajam mērķim, tikai dažas dienas Pirmā pasaules kara laikā, kad pilsētu okupēja krievu karaspēks, tajā uzturējās pilsētnieki – droša patvēruma meklētāji. 19. gadsimta beigās lielgabali tika likvidēti, un forts tika nodots ostai. Centrālajā redutē karavīru vietā iekārtojās ostas darbinieku ģimenes. Starpkaru periodā slēgtais forta aizsarggrāvis tika savienots ar jūras līci, pārvēršot to par ostu, kurā pietauvojās robežpolicijas kuģi un tika iznomātas laivas.

Otrā pasaules kara beigās vācu karaspēks atkāpjoties uzspridzināja reduti. Pēc kara fortu pārņēma padomju robežsargi. Kopš 1979. gada centrālajā redutē ir akvārija ekspozīcija, kazemātos, poternās un kaponieros – kuģniecības vēstures ekspozīcijas. 



Rakstu sagatavoja Lietuvas Jūras muzejs