Mizgrauži turpina strauji izplatīties. Ierobežojumi būtu jāturpina

32 Latvijas novados jūnija beigās noslēgsies ārkārtējā situācija egļu astoņzobu mizgrauža ierobežošanai. Tikmēr Valsts meža dienestā (VMD) uzskata, ka arī pēc tam ir jāturpina šī kaitēkļa ierobežojošie pasākumi, jo pašreizējie karstie un sausie laika apstākļi veicina vēl straujāku egļu astoņzobu mizgraužu savairošanos. Savukārt mežsaimniecības nozarē cīņa ar mizgraužiem veicina izmaksu kritumu meižstrādes darbiem, tāpat sarukusi arī zāģbaļķu cena. 

Gaujas Nacionālā parka teritorijā netālu no Cēsīm jau pērn egļu astoņzobu mizgrauzis radīja ievērojamus postījumus vēsturiskās egļu audzēs. VMD vides aizsardzības eksperts un meža patologs Vasīlijs Kolačs rāda, ka arī šovasar kaitēkļi šeit turpina strauji izplatīties. “Šeit mēs varam redzēt, ka viņi ir iekšā, viņi darbojas, vairojas. Šogad salīdzinājumā ar pagājušo gadu divas, trīs, piecas un pat desmit reizes vairāk vaboļu, nekā bija pagājušajā gadā.” 

Šādu situāciju fiksējis mežzinātnes institūts “Silava”, ar feromona slazdiem ķerot kukaiņus un veicot to uzskaiti. Eksperts skaidro, ka pavasarī, izsludinot ārkārtējo situāciju, galvenais mērķis bija vērtīgās un perspektīvās egļu audzes pasargāt no mizgraužu uzbrukuma, to apkārtnē apturot saimniecisko darbību. 

Vasīlijs Kolačs atzīst, ka pašlaik nav iespējams pateikt, cik lielās platībās egļu mežus ārkārtējās situācijas laikā ir izdevies glābt no mizgraužu uzbrukuma. VMD mudina mežu saimniekus apsekot savus īpašumus. Ja egļu pakājē tomēr ir pamanāmi tā devētie milti, nekavējoties sazināties ar mežzini. VMD vecākais mežzinis Jānis Pētersons: “Diemžēl šajā situācijā, kāda šobrīd, ja tie milti ir, tad tas rezultējās ar kailcirtēm. Ja kailcirtes ir pietiekoši lielas, vismaz 0,8 hektāri, tad ir iespējams VMD lūgt izvietot tavā īpašumā feromona slazdus.”

Valsts meža dienestā vērtē, ka arī pēc 30. jūnija, kad noslēgsies ārkārtējā situācija, ir nepieciešams saglabāt ierobežojumus. Kādus, par to meža nozares speciālisti vēl lems. Tikmēr meža izsoļu sistēmas “E-silva” pārstāvis ReTV norāda, ka pēc ilgstoši ļoti sekmīga perioda pašlaik cīņa ar mizgraužiem ietekmē arī mežistrādes nozari. Pēdējos mēnešos cenas krīt visa veida kokmateriāliem, tāpat krīt izmaksas mežistrādes darbu izmaksas. “Šie ierobežojumi samazina pieejamo cirsmu daudzumu tirgū. Pie mazāka daudzuma tad ir lielāka konkurence uz katru cirsmu, ko mēs ļoti labi mūsu izsolē redzam. Protams, tās cenas vairs nav, kādas bija gadu, divus atpakaļ, bet meža īpašnieks, ja ir laba cirsma, tad viņš labi var nopelnīt,” saka izsoļu sistēmas “E-silva” valdes loceklis Gints Šnikers.

Vienlaikus zāģmateriālu cenas sarukušas arī tāpēc, ka mazinājušies būvniecības apjomi un nav tik liels pieprasījums pēc dēļiem un brusēm. Gatis Šnikers gan vērtē, ja visi ar egļu astoņzobu mizgrauzi saistītie ierobežojumi tiks atcelti, tad tirgū ieplūdīs daudz vairāk cirsmu, un kokmateriālu cena varētu krist vēl straujāk, zaudētāji tādā gadījumā būtu arī mežu īpašnieki. 


#SIF_MAF2023