Ministre Bērziņa: Rēzeknes bijušā mēra rīcība ir izaicinoša

Rēzeknes domes pozīcijas partijas “Kopā Latvijai” pārstāvja, bijušā pilsētas mēra Aleksandra Bartašēviča rīcība ir izaicinoša, to, iespējams, vada kādas citas intereses, tā šodien par vakardien Rēzeknes domes sēdē neskatīto jautājumu par šī gada budžetu ReTV telefonintervijā pauda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa no Jaunās vienotības. 

Trešdien Rēzeknē nepieņēma 2024.gada budžetu un pilsēta var nesaņemt Finanšu ministrijas solīto aizdevumu piecu miljonu eiro apmērā, lai segtu pagājušā gada parādsaistības. Rēzeknes domes koalīcijas partija “Kopā Latvijai” vakar izspēlēja sliktu komēdiju, kad trīs no deputātiem neieradās uz sēdi, bet četri atturējās balsojumā par šī gada budžeta jautājuma iekļaušanu domes sēdē. Līdz ar to Rēzeknes dome vakar pat neizskatīja 2024. gada pilsētas budžetu.

Bērziņa: “Tas ir izaicinājums, tāpēc mēs arī to vērtēsim. Mēs vērtēsim to no dažādiem aspektiem, arī no valsts drošības interesēm, no valsts interesēm, kāpēc bijušais Rēzeknes atstādinātais mērs rīkojas izaicinoši. Mums ir aizdomas, ka šī rīcība ir kādu interešu vadīta, tādēļ mēs runāsim ar drošības iestādēm. Un noteikti to vērtēsim, runāsim ar sadarbības partneriem koalīcijā par šo situāciju. Attiecīgi tad arī rīkosimies. Vērtēsim, cik Rēzeknes dome ir vai nav spējīga turpmāk pieņemt budžetu. Kā redzat, visi pārējie lēmumi domē tika pieņemti, pašvaldība noteiktās funkcijas šobrīd pilda.

- Praktiski, ja skatāmies uz to, kas šobrīd notiek, tad budžeta nav, kā pilsēta turpina funkcionēt. Kā tas likumiski notiek?

 Pilsēta saņem 1/12 daļu no pagājušā gada ienākumiem, līdz ar to viņi saņem finansējumu. Cik mūsu rīcībā ir informācija, lai veiktu maksājumus, kas nodrošina obligāto funkciju izpildi Rēzeknes pašvaldībā.”

Finanšu ministrija, kas bija viena no sarunu vedēju pusēm risinājuma meklēšanā Rēzeknes domes finanšu problēmu risināšanā, norāda, ka tālākās darbības nodod Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas kompetencē. Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre  Karina Ploka: “Finanšu ministrija šodien ir nosūtījusi vēstuli Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, kura ir atbildīga par tālāko procesu ar situācijas izklāstu. Un tas, uz ko mēs esam vērsuši uzmanību, ka šobrīd pašvaldības rīcībai ir jābūt tādai, lai neciestu pašvaldības iedzīvotāji un lai pašvaldība spētu nodrošināt tai noteikto funkciju izpildi. Līdz ar to tālākā rīcība ir atkarīga no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, un Finanšu ministrija šo procesu vairāk nevar ietekmēt.”

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs šodien intervijā “Latvijas radio” norādījis, ka ir iespējama Rēzeknes domes deputātu sasaukuma atlaišana. Tādā gadījumā sekos jaunas vēlēšanas.

Rēzeknes valstspilsētas pozīcijas deputātu lēmums ir turpinājums ilgtermiņa stratēģijai, kā censties atbrīvoties no atbildības par finanšu pārmērībām pašvaldības spa celtniecībā iepriekšējos gados. Ļoti iespējams, ka pozīcijas deputātu vēlme ir domes sasaukuma atlaišana, lai pēc tam pēc ārkārtas vēlēšanām atpakaļ atgrieztos baltā, tīrā kreklā.

ReTV ielās sastaptie rēzeknieši par politiku lielu interesi neizrāda, bet līdzšinējās domes darbu vērtē kā labu un apmierinošu.

Rēzeknes 2024. gada budžetam vajadzēja būt nedaudz mazākam par 50 miljoniem eiro. Šobrīd pilsēta dzīvos ar tehnisko budžetu un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrei Ingai Bērziņai būs jāpieņemam lēmums, vai atlaist Rēzeknes domes deputātus.