Miniciema kolekcijā pievienojas Stāmerienas pils

Stāmerienas pils ir pati jaunākā un viena no greznākajām ēkām Santas Paegles izlolotajā miniciemā. “Stāmerienas pils tapa ļoti ilgi saistībā ar to, ka bija iegādāts īpašums un tas bija jāsakopj, bet rokas ir divas un laiks ir 24 stundas diennaktī, bet nu tā ir pabeigta, ieraudzījusi dienasgaismu, cilvēki jau ir apmeklējuši, pat tādi, kas dzīvo pie īstās Stāmerienas pils. Saka, ka ir līdzīga līdz sīkumam.”

Pie Santas ciemojāmies aizvadītajā gadā, kad Stāmerienas pils vēl bija tapšanas procesā. Toreiz viņas darbnīca un arī jau gatavās ēkas atradās Cempu centrā, šovasar iegūta jauna mājvieta Bremguļu pagasta „Paeglīšos”, arī nosaukums – Miniciems. “Nosaukums Miniviems radies no šīs vietas. Šīs mājas kādreiz saucās Mežciems, es to ciemu saglabāju, pieliku tikai “mini”. No idejas un pirmās ēkas līdz šādam Minimiemam pagāja tikai 10 gadi. Gan lai dabūtu vietu, gan viss pārējais, tikai 10 gadi.”

Lai tik ļoti precīzi atveidotu ēkas, protams, vispirms jau ir sagatavošanās darbs. “Pirmais, protams, ir apsekošana, uzmērīšana, informācijas meklēšana, nu tām ēkām, kas joprojām ir redzamas, arī dzīvē, tā nav problēma, vairāk ir apsekošana un uzmērīšana, plānu iegūšana, bet tām, kas ir jau drupas, ir vēl darbs ar arhīvu, lai atrastu pēc iespējas vairāk materiāla. Vispirms ir tas, tad seko zīmēšana datorprogrammā un samazināšana 25 reizes, tad tikai sākas celtniecības process.”

Santas Miniciemā ir gan ēkas, kuras var skatīt un salīdzināt arī realitātē, kā, piemēram, Alūksnes un Stāmerienas pilis, tad ir arī celtnes, kuras vairs jau neieraudzīt. “Brenguļu pamatskola ir vecā skoliņa, kas divus gadus atpakaļ rudenī nodega, tāpēc es to uzmērīju, lai saglabātu vietējai novadpētniecībai. man pašai patīk tā Lazdiņu pusmuiža, kas ir no Variņu puses, bet es to uztaisīju tikai tāpēc, ka šobrīd ir ļoti sliktā stāvoklī – gandrīz sagāzusies.”

Īpašumā, kurā tagad atrodas Miniciems, Santa iekārtojusi arī savu darbnīcu. “Darbnīcā viss vēl ir procesā, bet ir ievilkta apkure, varu darboties. Beidzot arī ziemā varēšu strādāt. Šobrīd te top Grundzāles muiža.”

Jāpiebilst, ka Santas ikdienas darbs nebūt nav saistīts ar prasmēm, kas jāliek lietā šajā vaļaspriekā. “Esmu aktīvā tūrisma pārgājienu vadītāja, velogide, velomaršrutu veidotāja. Šajā laikā esmu daudz iemācījusies – strādāt ar instrumentiem, teiksim, figūrzāģi, frēzi, fleksi un vēl visu ko, 3D printēšanu. Tā ir nepārtraukta izglītošanās, visu laiku. Nav jau tā, ka tu vienu uzcel un esi guru, nē, katru reizi ir kaut kas citādāks. Tu pilnveidojies, katru reizi iemācies kaut ko jaunu.”

Santa stāsta, ka visvairāk jau gribas veidot maketus jau zudušajām ēkām, lai tādējādi tās saglabātu vēsturei. Miniciems apmeklētājiem ir atvērts no ceturtdienas līdz sestdienai, bet vislabāk jau ir sekot līdz “Facebook” lapā. Runājot par nākotnes iecerēm, tad Santa saka – noteikti ciems augs un papildināsies ar jaunām ēkām.


#SIF_MAF2023