Mēs negribam, lai mūs noraksta. Mēs gribam, lai par mums raksta. Popē pulcē radošus cilvēkus

Pēc mūzikas festivāla “Vārti” darbības pārtraukšanas Ventspils novada Popē joprojām tiek pulcēti radoši ļaudis, lai šo vietu iezīmētu kartē kā interesantu pasakumu vietu un tūrisma galamērķi. Popes muižā pirmo reizi šovasar aizvadīts mākslinieku plenērs, kura rezultātu daļēji varēja apskatīt Popes baznīcā garīgās mūzikas koncerta laikā.

“Mēs negribam, lai mūs noraksta. Mēs gribam, lai par mums raksta,” saka entuziasti, kas darbojas Popes muižas biedrībā.

Popes muižā zied flokši, to redzēt steidz gan ventspilnieki, gan tūristi, kas uzzinājuši par Latvijā lielāko muižas ansambli. Pope ir vieta, kur līdz šim ik vasaru notika mūzikas festivāls “Vārti”, bet pēc tā darbības beigām biedrība “Popes muiža” domā, kā atkal atgriezt interesi par šo ciemu. “Mēs mīlam Popi, tāpēc uzskatām, ka šeit ir vieta, kas ir pelnījusi uzmanību, kas ir pelnījusi rūpes, lai tā tiktu kopta, atjaunota, uzturēta. Lai mutuļotu tas radošais garainis, kas dod to prieku gan citiem šeit atbraukt, gan vietējiem pašiem šeit dzīvot,” saka biedrības “Popes muiža” un biedrības “Siets” pārstāve Dace Vašuka.

Pirms septiņiem gadiem festivālā “Vārti” aizsakās vēlme savienot vēsturisko un laikmetīgo, profesionālo un amatiermāklu. Tas bija jūtams arī Popes evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kur izskanējis mūsdienu un senās garīgās mūzikas a cappella koncerts ansambļa “Mirgo” sniegumā. Koncerta nosaukums, tulkojot no latīņu valodas, ir – “Mūžīgā gaisma”, un tieši garīgumu, cerību un radošumu biedrība “Popes muiža” vēlas atgriezt savā ciemā.

Pirms un pēc koncerta bija apskatāma daļa Popes glezniecības plenērā šovasar tapušo darbu.. Jūlijā Popes muižā strādāja četri gleznotāji, kuru darbi vienotā  kopizstādē būs redzami šī gada Kurzemes dzejas dienās. Darbu atlasi veica ciematā dzīvojošie mazie popiņi. 

Pope ir vieta, kur ar vietējās biedrības jaudu realizēti neskaitāmi projekti. Šī vieta ar skaisto parku aicināt aicina uz radošām izpausmēm, to novērtē ikviens, kas šeit atbrauc. “Es domāju, ka ir jau kāds cilvēku skaits, jaunu ģimeņu skaits, kas pēdējos gados atgriežas laukos. Kas apzināti izvēlas dzīvot ārpus Rīgas. Kaut vai  bērnu audzināšanas dēļ,” uzsver grāmatu māksliniece Katrīna Vasiļevska.

Vašuka: “Mazs pagastiņš, iedzīvotāju skaits sarūk. Mēs nezinām – skola būs vai nebūs, kas vispār būs vai nebūs. Mūs, tos mazos, grib norakstīt, bet mēs negribam, lai mūs noraksta.  Mēs gribam, lai par mums raksta!”

Festivāls “Vārti” tika uzsākts ar mērķi ieskandināt ilgus gadus klusējošo un degradēto Popes brīvdabas estrādes teritoriju, atkal atslēgt muižas ēkas un padarīt tās pieejamas apskatei. “Darām nevis tādēļ, ka pienākums liek, bet, kā saka Imants Ziedonis – sirdsjo!” uzsver biedrības “Popes muiža” pārstāvji, kas joprojām cer reiz atjaunot muižas verandu un atvērt vēl vienas aizmūrētas durvis tiešā un pārnestā nozīmē.


#SIF_MAF2023