Melns uz balta. Cīņai ar dezinformāciju radīta izziņošanas platforma

​​​​​Ar mērķi veicināt sabiedrības izglītošanu par dezinformāciju Valsts kanceleja Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļā sākusi ilgtermiņa komunikācijas projektu “Melns uz balta”, atklājot vienotu platformu ziņošanai par dezinformācijas gadījumiem. Dezinformācijas apjomi turpina pieaugt. To izplata gan politisku motīvu dēļ, lai nomelnotu kādu valsti vai konkrētas valsts amatpersonas, gan arī to savā labā izmanto vietējie aktīvisti dažādu mērķu vadīti. 

Valsts kancelejas pārstāvis Rihards Bambals skaidro, ka ziņu virsraksti un aktīvi sociālo mediju lietotāji var izšķirt politiskus lēmumus un radīt krāšņas ilūzijas, ko bieži vien ir grūti atšķirt no patiesības. Šo pieeju aktīvi izmanto agresorvalstis. Šobrīd kritiskā domāšana un spēja orientēties plašajā informācijas spektrā ir svarīga sabiedrības pamatprasme gan personīgajai, gan valsts drošībai. “Mēs redzam, ka dezinformācijas apjomi aug. Tie ir no Krievijas. Augstākajām valsts amatpersonām pēdējā pusgada laikā gandrīz par katru amatpersonu ir gatavoti sižeti, pat 60 minūšu, ļoti izsmejoši, mēģinot kariķēt Latviju kā neizdevušos valsti, kā valsti, kas ir rietumu, Briseles, Vašingtonas pavadā. Arī starptautiski video tiek tulkoti angļu, spāņu, franču valodās. Tad apmelojošie vēstījumi par Latviju nonāk trešajās valstīs, ārpus Eiropas, kur, iespējams, par mūsu vēsturi, ģeogrāfiju, būtībā neko daudz par Latviju nezina. Tā ir labvēlīga augsne, lai dezinformējošie vēstījumi atrastu dzirdīgas ausis, cilvēki noticētu un domātu, ka Latvija ir tāda, kā to, iespējams, Kremlis vai Lukašenko režīms nereti mēģina rāmēt. ”

Par vietējo dezinformācijas aktīvistu mērķiem Rihards Bambals norāda, tie var būt dažādi. Viens no  tiem ir komerciāls labums no reklāmām, kas ir ievietotas dīvainās lapās.  “Bieži vien dezinformācija iet roku rokā ar kiberuzbrukumiem. Lai izvilinātu datus no cilvēkiem, piekļūtu sociālo mediju kontiem, piekļūtu bankas kontiem, citai nozīmīgai informācijai, ko tālāk var izmantot, tostarp, ja tā ir gana interesanta politiski persona, tad šantāžai vai cita veida diskreditācijai. ”

Novērojumi liecina, ka aizvien vairāk cilvēku ziņas izvēlas lasīt sociālajos medijos, kur ātri vien var saskarties ar viltus ziņām. Sākot projektu, ir atklāta arī interneta platforma “melnsuzbalta.lv”, kurā vienuviet tiks apkopota aktuālā informācija par dezinformācijas gadījumiem, tās atpazīšanu un rīcību, sastopoties ar manipulatīvām metodēm. Šajā platformā var ziņot arī par dezinformācijas un citu manipulāciju gadījumiem.