Mazajiem siltuma ražotājiem apkures tarifi augstāki

Energoresursu, kā arī citu izmaksu cenu kāpums mazajiem siltuma ražotājiem neļaujot nodrošināt līdzvērtīgus apkures tarifus, salīdzinot ar lielajiem uzņēmumiem. Šī iemesla dēļ Tukuma novada Milzkalnē šoziem apkures tarifs būs par aptuveni 37% augstāks nekā blakus esošajā Tukumā. Lai tarifus izlīdzinātu, Tukuma novadā plāno septiņu siltuma ražotāju vietā apkures pakalpojumus nodot vienam uzņēmumam.

Neraugoties uz ieilgušo siltumu, apkures sezona strauji tuvojas. Ar bažām to sagaida Tukuma novada Milzkalnes iedzīvotāji, kuriem atšķirībā no daudzām citām vietām Tukuma novadā un arī visā Latvijā apkures tarifs nevis pazeminājies, bet palielinājies. No 1. oktobra Milzkalnē apkure ir aptuveni par 37% dārgāka nekā dažus kilometrus attālajā Tukumā.

Ēriks stāsta, ka bažas esot arī par iespējamajām apkures sistēmas avārijām ziemā. “Vasarā te stāstīja, ka caurules jāmaina, bet nekas jau nav darīts.”

Tukuma novadā centralizētā siltumapgāde esot 60% mājokļu, bet siltuma razošana ir ļoti sadrumstalota. 15 novada apdzīvotās vietās siltumu saražo 25 katlumājās, kas pieder septiņiem uzņēmumiem, no kuriem trīs ir privātie. Arī Tukuma pilsētā ir mikrorajons, kurā par siltumu dzīvokļos rūpējas cits siltuma ražotājs un kur ir otrs augstākais apkures tarifs novadā. Kā ReTV skaidro pašvaldības izpilddirektors Ivars Liepiņš , dārgākie apkures tarifi esot tur, kur ar siltumu jāapgādā mazāk māju. “Ir lielāki ražotāji un mazāki ražotāji. “Tukuma siltums” ir lielākais ražotājs. Viņu ražošanas apjoms ir aptuveni 40 000MWh, bet Milzkalnē, kur ir privātais siltuma ražotājs, ražošanas apjoms ir 2000 MWh. Tātad atšķirība ir 20 reizes, protams, arī cena atšķiras no ražošanas apjoma.”

Pašvaldības plānos gan esot daudzo katlu māju konsolidācija, nākotnē visu siltumapgādi atstājot lielākajam siltuma ražotājam “Tukuma siltums”. Jau pirms administratīvi teritoriālās reformas “Tukuma siltums” pārņēmis siltuma apgādi vairākos toreizējā novada pagastos, tagad iesāktais tikšot turpināts. Liepiņš: “Katlu mājas tiek rekonstruētas un automatizētas. Personāls ir nepieciešamāks kvalificētāks, bet maz. Jo centralizētāk mēs to darām, jo tas ir izdevīgāk. Pagājušogad un šogad mēs jau pievienojām Lapmežciema katlu māju un Raudas katlu māju, nākamgad turpināsim šo konsolidāciju.”

Uz to ļoti cerot arī ReTV uzrunātie Milzkalna iedzīvotāji. Tomēr gan Jauntukuma, gan Milzkalnes iedzīvotājiem šajā apkures sezonā vēl pārmaiņu nebūšot. Šobrīd pašvaldība veicot infrastruktūras un alternatīvu izvērtēšanu Jauntukumā, kam sekošot Milzkalne. Attīstībgas koncepcijā esot paredzēts, ka visā Tukuma novadā būs viens siltuma ražotājs un viens ūdensapgādes uzņēmums.


#SIF_MAF2023