"Mana balss" kopā ar jauniešiem rada mobilo lietotni

Organizācija “ManaBalss” kopā ar jauniešiem ir radījusi mobilo lietotni, kuras mērķis ir veicināt jaunās paaudzes aktīvāku līdzdalību dažādos pilsoniskos un arī politiskos procesos. Jaunā lietotnē ietver dažādus uzdevumus, kurus regulāri atkārtojot, tie pamazām kļūst par ieradumu. Lietotnes izveidē un testēšanā piedalījās arī Valmieras Dizaina un mākslas skolas audzēkņi. 

Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas 3. kursa audzēknes savā ikdienā jau aktīvi izmanto vien vakar oficiāli atklāto mobilo lietotni “Varu.Daru”. Meitenes rāda uzdevumus, kurus sākotnēji izvēlējušās veikt, lai vēlāk jau izvirzītu sev krietni augstākus mērķus. 

Jaunietes mobilās lietotnes “Varu.Daru” izstrādē piedalījušās kopš pavasara. Meitenes ieteikušas, ko viņas vēlas tajā redzēt, kā arī pašas testējušas, kā, viņuprāt, lietotne darbojas. Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas 3. kursa audzēkne Krista Kristīne Saktiņa: “Kādreiz vajag ideju, aizej izdari to, tad šis ir tāds grūdiens, kas pasaka – tu esi šajā vietā un šajā laikā, izdari šo uzdevumu. Ar laiku tu pierodi pie tā uzdevuma, tu jūties drošāks par to visu, beigās visa dzīve uzlabojās no tā, ko esi apguvis.”

Ideja par šādas mobilās aplikācijas izstrādi pieder organizācijai “ManaBalss”. Tās vadītājs ReTV stāsta, ka lietotnes pamatā ir līdz šim uzkrātās zināšanas par demokrātiju, pilsonisko un politisko līdzdalību. Taču pats galvenais ir jauniešos veicināt vēlmi domāt, ko ikviens var darīt, lai nākotnē Latvija būtu katra cilvēka sapņu zeme. “Nav tādu bezjēdzīgu cilvēku, bezjēdzīgu pilsoņu vai bezjēdzīgu darbiņu. Ja mēs visi kopā darām mazos darbiņus, tas nekas, ka vienatnē nevaram gāzt kalnus, bet visi kopā spējam gāzt kalnus. Līdz ar to dari mazu darbiņu, bet dari to ik pa laikam, tu redzēsi, ka lietas kļūst aizvien labākas un labākas,” saka organizācijas “ManaBalss” vadītājs Imants Breidaks. 

Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas vēstures un sociālo zinību skolotāja Inga Rokpelne, kura kopā ar audzēkņiem darbojusies pie aplikācijas izveides, norāda, ka tieši mazie darbiņi, kā sakārtot savu istabu vai saklāt gultu sākotnēji iespējams palīdzēs kļūt aktīvākiem, tiem jauniešiem, kuru ikdienā valda zināms haoss. Tai pašā laikā lietotnē iekļauti arī krietni sarežģītāki un nopietnāki uzdevumi. “Iet sociālajos medijos un ķert kremļa troļļus. Tur vajag tik daudz prasmes, vajag saprast, kas tas ir, ko viņi dara, tad to informāciju izvērtēt, vai šis ir troļļa darbs, vai to ir uzrakstījis nemākulīgi kāds vietējais. Tā ir mediju pratība, kritiskā domāšana, informācijas meklēšana, tāds smags un liels kopums, kas lielai daļai pieaugušo mūsdienās nav.”

Nevar noliegt, ka jauniešu uzmanību mūsdienās piesaista galvenokārt pasaulē populārās sociālo mediju platformas, taču, kā norāda skolas audzēknes, jaunā lietotne ir gana vienkārša, tai pašā laikā pietiekami saistoša jauniešu auditorijai. 

Lietotnes izstrādē un testēšanās piedalījušies arī Rīgas 3. ģimnāzijas un Iecavas vidusskolas audzēkņi, savukārt to programmējuši speciālisti Ukrainā. 

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023