Madonas novadā grupu dzīvokļi kā atbalsts līdzcilvēkiem

Rūpēs par līdzcilvēkiem, kuriem ļoti nepieciešams atbalsts un palīdzība, Madonas novada Liezēres pagasta Ozolos durvis ver jauns sociālais pakalpojums – grupu dzīvokļi, kas mājokli un atbalstu sniegs 14 pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem.

Artis ir viens no tiem trīs iedzīvotājiem, kas ir jau uzsākuši dzīvi jaunajās mājās. Kopumā šeit vieta paredzēta 14 iedzīvotājiem, kuriem ir objektīvas grūtības dzīvot patstāvīgi, taču nav nepieciešama atrašanās ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā. Madonas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Ilze Fārneste: “Visiem liekas ka viņi ir jātur slēgtās telpās, bet tā nav. Tas ir izaicinājums gan dienestam, gan darbiniekiem, jo tas ir tāds jauns pakalpojums. Katrs cilvēks ir īpašs, individuāls. Vienam ir tāda problemātika, otram – tāda. Viens grib, lai ar viņu mierīgi runā, otrs – lai stingrāk. Ir jāsajūt, kā atrast kopīgu valodu un uzticēšanos. “

Tādēļ rūpi par klientiem turēs savas jomas profesionāļi – sociālie darbinieki, taču ar uzsvaru, ka savu dzīvi iepazīt un veidot varēs katrs pats. Vien centra Ozoli galvenais uzdevums esot palīdzēt ikvienam šeit sajusties kā mājās. Sociālās aprūpes un rehabilitācijas centra “Ozoli” vadītāja Sarmīte Pabērza: “Te viņiem būs jāmācās dzīvot bez tuviniekiem. Viņi būs, bet tiešsaistē, ne blakām. Viņi mācīsies rūpēties paši par sevi, būt atbildīgi, veidot savu privāto dzīvi. Attīstīt savas intereses, meklēt dažādus risinājumus.”

Madonas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Ilze Fārneste: “Ar šo projektu cilvēks saņem pakalpojumu, viņš iznāk sabiedrībā, viņš iemācās runāt, iemācas būt ar līdzcilvēkiem. Viņi ir daudzi ar zelta rokām, daudz ko prot, līdz ar to ir noderīgi sabiedrībai.”

Grupu dzīvokļi Ozolos tapuši renovējot bijušo skolas ēku, kurā joprojām rit aktīva dzīve. Pabērza: “Šī ēka mums ir ļoti tuva, šeit daudzus gadus bija skola. Pēc tam 12 gadus šeit bija bērnu namiņš, te ir Liezeres pagasta ārsta prakse, bibliotēka, ēdināšanas bloks. Mēs visi te dzīvojam, šī ēka ir dzīva, tikai jauni cilvēki vēl nāk kāt.”

Šeit gan jāpiebilst, ka grupu dzīvokļu iedzīvotājiem šis nav bezmaksas pakalpojums, no saviem līdzekļiem tiem jāsedz komunālie maksājumi. Būtiski, ka valstī kopumā šobrīd bažas rada deinstitucionalizācijas procesa ietvaros radīto pakalpojumu turpmākais finansējuma nodrošinājums. Fārneste: “Šajā brīdī šos pakalpojumus finansē Eiropas Savienība, Eiropas fondi, Vidzemes plānošanas reģions, bet pēc 31. oktobra šis viss ir uz pašvaldības pleciem. Meklēsim iespējas, risināsim, jo tas ir mūsu cilvēkiem, un es ticu, ka viss būs labi.”

Jāpiebilst, ka Madonas novada pašvaldība līgumu ar Vidzemes plānošanas reģionu slēdza 2016. gadā, kā rezultātā deinstitucionalizācijas plāna ietvaros īstenoti septiņi pakalpojumi, šobrīd darbs turpinās Mārcienas pagastā izbūvējot 16 grupu dzīvokļus.



#SIF_MAF2023