Madonas novadā būs vienots aukstā ūdens tarifs

Madonas novada domes sēdē šodien deputāti ar 14 balsīm “par”, vienu “pret”, bet vienam deputātam atturoties nobalsoja par vienota aukstā ūdens un kanalizācijas pakalpojuma tarifa ieviešanu visā novada teritorijā. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija tuvākajā laikā lems par vienotā tarifa pamatotību, kas paredz ūdens tarifa paaugstinājumu par aptuveni 50 procentiem. ReTV Ziņās jau stāstījām, ka daļa iedzīvotāju bija pret vienotu tarifu un tā paaugstinājumu, tika vākti arī paraksti. 

Iedzīvotāju pārstāvji, uzzinot par “Madonas ūdens” plāniem, pagājušajā gadā uzsāka parakstu vākšanas kampaņu, lai dažādās novada teritorijas daļās būtu dalīti ūdenssaimniecības tarifi, pieprasīja pārskatīt to plānoto ievērojamo pieaugumu. Kopumā savākti 1923 paraksti. Pēc Madonas novada domes deputātu pieņemtā lēmuma ReTV telefoniski sazinājās ar parakstu vākšanas iniciatori Jeužēniju Adamoviču. Viņa norāda, ka ar to nav apmierināta. “Vienkārši tas nav pieļaujams, ka viens uzņēmums var pār visiem pacelties, sataisīt tādas algas, mums par to ir jāmaksā. Un ne jau tikai iedzīvotājiem, bet līdz ar to arī visām budžeta organizācijām kas ir no Madonas novada budžeta: skolas, pansionāti, bērnudārzi, slimnīca. Viņi visi maksās paaugstinājumu. Kur tad viņi ņems? No domes budžeta jādod papildus. Tur jau tā visa lieta.”

Pašvaldības uzņēmums “Madonas ūdens” pagājušā gada beigās paziņoja, ka plāno paaugstināt aukstā ūdens un kanalizācijas tarifu novadā, tam pieaugot gandrīz uz pusi. Uzņēmums pamatoja, ka ūdenssaimniecības tarifi Madonas novadā nav palielināti kopš 2019. gada, pašreizējās pakalpojuma ražošanas izmaksas līdz ar inflāciju ievērojami pieaugušas. PU “Madonas ūdens” valdes priekšsēdētājs Guntars Dambenieks: ““Madonas ūdens” kā Madonas pašvaldība elektrību pērk biržā, tarifs seko līdzi biržas izmaiņām. Protams, elektrības tarifs, kāds bija 2018. gadā, ir pavisam citādāks.”

Tāpat iedzīvotājus satrauc straujais algu palielinājums uzņēmumā “Madonas ūdens”, valdes priekšēdētājs skaidro, kāpēc algas ir jāpalielina. Dambenieks: “Vēl, par ko iedzīvotājiem ir galvenā baža. Tās ir darba spēka izmaksas, personāla izmaksas. Ja salīdzina, kāpums 50 procenti, 40 līdz 50 procenti pieaugums algām, kas ir no 2019. gada tarifa uz šo tarifu, jā, tas šķiet liels. Bet tas jau parāda tikai to, ka no 2019. gada esam dzīvojuši ar algām, kādas bija 2019. gadā, nevis katru gadu kaut ko mazliet pielielinājuši. Ja mēs katru gadu būtu palielinājuši par sešiem, septiņiem vai 10 procentiem, kāpums nebūtu tik liels.”

Pēc novada domes lēmuma apstiprināt vienoto ūdenssaimniecības tarifu Madonas novadā tarifu pamatotību turpinās vērtēt Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas pārstāvji. Viņu lēmums varētu būt publiski pieejams martā. Ja tas būs “Madonas ūdens” iesniegtajam projektam atbilstīgs, jaunais tarifs novada iedzīvotājiem varētu stāties spēkā šī gada aprīlī.