Mācību līdzekļu sarakstos bieži vien ir lietas, kas jānodrošina skolai, ne vecākiem

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, skolas un bērnudārzi atkal sāk izsūtīt sarakstus, kas vecākiem jāiegādājas, lai bērni apgūtu mācību saturu. Tiesībsargs sācis pētīt, kas šajos sarakstos minēts. Īpaša uzmanība tiek pievērsta, kādus mācību līdzekļus pieprasa priekšmetos “Vizuālā māksla” un “Dizains un tehnoloģijas”.  

Kancelejas preču veikalā Valmierā stāsta, ka bērnu vecāki pamazām jau sāk gādāt dažādas lietas skolai. Pagaidām gan aktivitāte nav ļoti liela. Lielāka rosība gaidāma augusta otrajā pusē, kad mācību gads būs teju jau klāt. “Visvairāk cilvēki sāk ar skolas somu un penālīti – galvenā lietiņa, katru dienu, ar ko bērniņš iet uz skolu. Tālāk ir vēl pamatlietas: krāsains kartoniņš, zīmēšanas albumiņš, krāsiņas, zīmulīši, akvarelītis, gošiņa, otiņas, burtnīciņas pats par sevi. Otrā, trešā klase, soma ir no iepriekšējā gada, bet tās pamatlietas paliek.”

Tiesībsarga birojā ar iedzīvotāju palīdzību veikta izpēte par to, kas dažādos Latvijas novados un skolās ir jāiegādājas vecākiem, lai sagatavotu bērnus mācībām skolā un pirmsskolā. Tika saņemtas aptuveni 1300 ziņas no vecākiem un pedagogiem. Tiesībsargs aicina pašvaldības un skolas pārskatīt mācību līdzekļu iegādes sarakstus, ja nepieciešams, tos precizēt, jo ir situācijas, kad tajos iekļautas lietas, kas jānodrošina skolai. Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa: “Vislielākā neskaidrība – bērnudārzā ir jāpērk vai nav jāpērk kancelejas piederumi. Skolas gadījumā vecāki pērk kancelejas piederumus sava bērna, skolēna, mācību vajadzībām skolā. Bet tā būtiskā atšķirība no skolas ir tā, ka bērnudārzā šos kancelejas piederumus izmanto nevis kā kaut kādu palīgmateriālu vai atbalsta materiālu, bet gan kā pašu mācību līdzekli.”

Aktuāls arī ir jautājums par pārtikas produktu iegādi mācību priekšmetā “Dizains un tehnoloģijas”, ko kādreiz zinājām kā mājturību, kurā skolēni apgūst arī ēst gatavošanu. Ruta Siliņa atgādina, tā kā arī tā ietilpst obligātajā mācību saturā, produktus jāsagādā skolai.

Ruta Siliņa arī norāda – no pedagogu saņemtajām ziņām secināts, ka pašvaldība nepiešķir pienācīgu finansējumu, lai pedagogs varētu nodrošināt šo mācību saturu tā, lai bērns to apgūtu jēgpilni un kvalitatīvi. Uzdevums skolām ir, bet finansējuma nav, tāpēc pašvaldībām nosūtīta vēstule, lūdzot pārskatīt arī finansējumu un to piešķirt nepieciešamā apmērā. “Pedagogiem nav jāpērk šie mācību materiāli no saviem privātajiem līdzekļiem, tas ir jānodrošina skolas dibinātājam. Lielākoties Latvijas skolas un bērnudārzi ir pašvaldības dibinātas iestādes. Runājot par privātām, tas ir cits stāsts.” 

Par paveikto pašvaldības tiesībsargu aicinātas informēt līdz 15.augustam. 


#SIF_MAF2023