LM: citiem kopšanas pabalsts vēl mazāks

Portālā “Mana balss” sākta parakstu vākšana, lai “mūžīgo bērnu” kopšanas pabalstu pielīdzinātu aprūpes centra aprūpētāju atalgojumam pēc nodokļu nomaksas. Tas nozīmē – paaugstināt pašreizējo 300 eiro pabalstu līdz 500 eiro. Labklājības ministrijā (LM) gan teic, ka runāt par to varot, bet citiem cilvēkiem ar invaliditāti kopšanas pabalsts esot vēl mazāks.

Salaspilietes Venerandas Treikales 34-gadīgā meita Elīna ir “mūžīgais bērns”. Tā mammas sauc savus pēc pases datiem pieaugušos bērnus, kuru attīstība un vajadzības nemainās pēc pilngadības sasniegšanas. Atšķirībā no meitas Veneranda ir gan bēdīga, gan sašutusi, 14. Saeimas deputātus un ministrus sauc par “kurliem” cilvēkiem, kuri nespēj sadzirdēt viņu sāpi.

 “Mēs esam pavisam bēdīgi palikuši, jo, pieaugot inflācijai, visiem pārējiem 2022. gadā tika indeksētas pensijas, ņemot vērā, ka gada inflācija ir 21%. Tad šiem cilvēkiem, 1. grupas invalīdiem, kopš bērnības ne kopšanas pabalsts, ne sociālā nodrošinājuma pabalsts netika indeksēts. Faktiski mēs tikām apieti, palikām tajā pašā līmenī kā 2019. gadā.”

Pilngadīgs 1. grupas invalīds kopš bērnības saņem valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu jeb tā saukto invaliditātes pensiju un kopšanas pabalstu. Kopsummā nepilnus 600 eiro.

Sižeta filmēšanas laikā sanākušās “mūžīgo bērnu” mammas un dažkārt arī tēti stāsta gan par dārgo elektrību un ūdeni, kas viņu ģimenēs nepieciešams tikpat daudz, cik ģimenēs ar zīdaiņiem, gan par tādiem pakalpojumiem, kā, piemēram, zobārsts, kas viņu bērniem pēc pilngadības saņemšanas ir par maksu, ko nevar saņemt jebkurā zobārstniecībā. Arī aizbraukt no Salaspils uz Rīgu nevar tā vienkārši iekāpjot autobusā. Treikale: “Tāpat kā jebkuram cilvēkam ir vajadzīga tūlītēja palīdzība, viens brauciens ar taksīti līdz Stomatoloģijas institūtam turp 20 eiro un atpakaļ. Izraujam zobiņu – 60 eiro. Kopsummā 100 eiro.”

“Mūžīgo bērnu” mammas gan diemžēl nepaliek mūžam jaunas, bet palīga algošanai naudas nepietiek. Arī par asistentiem visbiežāk noformētas mammas, jo par trīsarpus eiro stundā pēc nodokļu nomaksas atrast asistentu nemaz neesot iespējams.Turklāt, jo bērns mazāk spēj ko darīt, jo mazāk stundu tam pienākas valsts apmaksāts asistents. Ilzes māsa Elīna saka: “Katru dienu palīdzēt, skriet uz veikaliem, vest. Tas viss ir uz maniem pleciem kā māsai. Mamma viena pati arī nevar. Viņai ir jau 75 gadi, man nav citu variantu, jo neviens cits mums nevar palīdzēt, arī valsts nepalīdz. 300 eiro, ko viņi atmet.. Es atvainojos, ko mūsdienās var ar 300 eiro izdarīt? Tāda ir mūs ikdiena.”

Pirms 12 dienām Salaspils novada biedrība “Zelta atslēdziņa” portālā “Mana balss” uzsākusi parakstu vākšanu par kopšanas pabalstu 1. grupas invalīdiem kopš bērnības pielīdzināšanu aprūpes namos strādājošo aprūpētāju atalgojumam pēc nodokļu nomaksas. Tas nozīmē pašreizējo pabalstu 313 eiro paaugstināt līdz 500 eiro. “Mainoties minimālajai algai, pabalstu varētu pielīdzināt minimālās algas daudzumiņam, kas paliek, kad tiek noskaitīti nodokļi, tādu varētu saņemt jebkurš vecāks, kurš audzina tādu bērnu. Līdz ar to tas kaut cik pietiktu, lai izdarītu to, kas ir jādara tādam bērnam,” saka biedrības “Zelta atslēdziņa” valdes locekle Malda Caune.

Ministrijā gan drīzas pārmaiņas nesola, jo vairāk naudas esot nepieciešams arī citiem. LM valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa: “Es gribu atgādināt, ka tiem pārējiem padsmit tūkstošiem cilvēku šis pabalsts 213 eiro. Tātad – mazāks nekā cilvēkiem ar invaliditāti kopš bērnības, mazāks nekā bērniem. Ja mēs runājam par šī pabalsta izmaiņām, tad kopā ir jārunā gan par bērniem, gan par cilvēkiem ar invaliditāti, gan arī par šo pārējo cilvēku grupu. Mums ir savi apsvērumi, kāpēc mēs šo īpašās kopšanas novērtējumu gribētu mainīt, arī sagatavot aprēķinus nevis tikai par šiem 2500 cilvēkiem ar invaliditāti kopš bērnības, bet par visu lielo cilvēku grupu.”

Pēc LM datiem, īpašais kopšanas pabalsts tiekot maksāts vairāk nekā 15 000 cilvēku.


#SIF_MAF2023