“ Lauku ārsta kabinets” Kalnciema muzejā - stāsts par 20.gadsimta sākuma medicīnu

Jelgavas novada Kalnciema muzeja ekspozīcijā apkopota medicīnas pakalpojumu pieejamība 20. gadsimta sākumā, toreizējā Kalnciema pagastā. Godinot savu atrašanās vietu - vēsturisko ārsta māju, muzejā ir izveidota ekspozīcija ar nosaukumu “Lauku ārsta kabinets.”

Renovētā ēkā, kurā kopš pagājušā gada nogales darbojas Kalnciema muzejs, uzbūvēta 1931. gadā pēc inženiera Kārļa Vinkmaņa būvplāna, kurš izstrādāts toreizējās Latvijas valdības uzdevumā kā lauku doktorāta standartprojekts.Vienā no pirmajām pastāvīgajām ekspozīcijām muzejs apkopojis medicīnas pakalpojumu pieejamību toreizējā Kalnciema pagastā.

Šis ir zobārsta kabinets divdesmitā gadsimta sākumā, un arī es vēl atceros kā šis urbis rūca.

Tagad gan tas ir tikai eksponāts Kalnciema muzejā

Tolaik jaunajā doktorātā jeb ārsta mājā, jo ārstam šajā ēkā bija piešķirts arī dzīvoklis, pacientus pieņēma ne tikai zobārsts.

“Šis kabinets, kurā ir ekspozīcija ar nosaukumu ”Lauku ārsta kabinets” pēc būtības apvieno

sevī trīs sadaļas. Tā viena ir zobārsta kabinets, otra ir ārsta kabinets un trešā ir arī tāds mazs

aptiekas stūrītis, jo šajā namā jau 1931. gadā iemājoja arī vecmāte un visi iepriekš minētie

speciālisti,” stāsta Kalnciema muzeja direktors Dāvis Beitlers.

Muzeja ekspozīcija “Lauku ārsta kabinets” iekārtota ar autentiskām mēbelēm un tā laika medicīnas iekārtām. Kā stāsta muzeja direktors, tieši šī nama vēsturisko lietu gan esot palicis pavisam maz.

Ekspozīcijā apskatāmas arī mediķu fotogrāfijas. Vienā no tām - ārsts Aleksandrs Lūsis, kuršdoktorātā strādājis no 1940.-1944. gadam. Viņa mazdēlam Intam Lūsim atmiņā saglabājies stāsts par to kā vecvecākiem izdevies 2. Pasaules kara beigās evakuēties no Latvijas:“ Sākoties vācu iebrukumam Rīgas apkārtnē, viņš bija palīdzējis vācu izpletņlēcējam, kurš bija lauzis kājis. Tādā veidā viņš izpelnījās no vācu virspavēlniecības pateicības vēstuli par to, ka viņš ir palīdzējis un ārstējis.Vecaistēvs stāstīja, ka par to, ka viņš ir ārstējis to izpletņlēcēju, viņš dabūjis vietu automašīnā, bet omamma teica: “Nomierinies, papiņ! Tie divi litri spirta, ko mēs iedevām, tie mums to vietu iedeva.” ”

Padomju laikā ārsta mājā joprojām darbojās zobārsts un feldšere, par ko bērnības atmiņas glabā kalnciemieši.

“Feldšerīte mūs tur svēra un mērija un klausījās ar to auksto, nepatīkamo klausuli. Un kā,šodien atceros, vienmēr ieteica lietot biseptolu. Tās laikam bija zāļu zāles,” savās atmiņās dalās Vita Sandere, Jelgavas novada iedzīvotāja.

Šodien Kalnciema muzejs gan atrodas Valgundes pagasta teritorijā, tāpēc tikšot pētīta arī Valgundes vēsture, tomēr galvenais uzsvars arī turpmāk būšot uz tā laika Kalnciemu un tā iedzīvotājiem.