Latvijas iedzīvotāji, aizejot pensijā, saņem tikai pusi no ienākumiem

Latvijas iedzīvotāji, aizejot pensijā, vidēji saņem tikai pusi no ienākumiem, kuri bija pirms pensionēšanās, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD dati. Latvijas Banka prognozē, ka nākotnē cilvēki pensijās varētu saņemt mazāk nekā 40% no savas algas. Tāpēc jau laikus ir jādomā par uzkrājumu veidošanu. Lai informētu sabiedrību par pensijas ieguldījumu nozīmi un iespējām, Latvijā jau trešo gadu norisinās “Tavas pensijas nedēļa”.

Pēc Latvijas Bankas pasūtījuma veiktā aptauja liecina, ka lielākā daļa iedzīvotāju – 77% – domā, ka pensiju vecumdienās nodrošinās pirmie divi pensiju līmeņi. ReTV uzrunātie iedzīvotāji norāda, īpašus uzkrājumus vecumdienām neveido, bet uzskata, ka par to ir jādomā.

Latvijas Bankas Finanšu pratības daļas vadītāja Aija Brikše stāsta, ka iedzīvotājiem Latvijā ir zemas zināšanas par ilgtermiņa uzkrājumiem, tieši par pensijām un ieguldīšanu. Tāpēc šonedēļ ar dažādiem pasākumiem un aktivitātēm sabiedrībai skaidros par pārdomātu un savlaicīgu ilgtermiņa uzkrājumu veidošanu.  “Pirmā lieta, ko mēs nedēļas laikā aicināsim, ir sakārtot otro pensiju līmeni. Ieiet “Latvija.lv” un apskatīties, kur šobrīd katrs no mums iegulda savu naudu jeb katru mēnesi 6% no mūsu algas “uz papīra” uzkrājam savai pensijai otrajā pensiju līmenī. Tālāk šo mūsu iemaksāto naudu pārvalda pensijas pārvaldnieks, to tālāk iegulda. Svarīgi šīs nedēļas laikā katram apskatīties, vai man ir tāds pensiju pārvaldnieks un plāns, kurā mana nauda tālāk tiek uzkrāta līdz šim pensijas vecumam.”

Sabiedrība tiek aicināta domāt arī par citiem papildu uzkrājumu veidiem, jo, ja šodienas demogrāfiskā situācija ir viena, tad nākotnē būs jau mazāk jaunu cilvēku, kas, maksājot savus nodokļus, varēs tajā laikā pensiju nodrošināt. Brikše: “Skaidrs, ka man jārūpējas varbūt vairāk nekā citiem, nekā tas bija nepieciešams paaudzei, kas šobrīd pensionējas. Man ir jādomā par papildus uzkrājumiem. Vai tas ir 3. pensiju līmenis, kur es katru mēnesi varu iemaksāt naudu, vai tā ir uzkrājošā dzīvības apdrošināšana, varbūt es gribu ieguldīt ieguldījumu fondos.”

Aija Brikše arī norāda, ir liela atšķirība, vai iemaksas tiek veiktas jau no 20, vai, piemēram, 30 gadu vecuma. Jaunieši mūsdienās par to neaizdomājas. “Ar jauniešiem, kuriem liekas, ka viņiem tas vispār varētu būt pilnīgs kosmoss – tā pensija –, bet, sakārtojot šīs lietas šodien, var tiešām sev nodrošināt ļoti labu dzīvi, bet tad viņiem tas jādara šodien, nevis pēc 10 gadiem, kad it kā tas liksies tuvāk, jo tad jau tas izmaksās dārgāk.”

Par ilgtermiņa uzkrājumu veidošanu “Tavas pensijas nedēļā” norisināsies informatīvas aktivitātes sociālajos medijos, izglītojoši pasākumi un lekcijas. Notiks arī lekcijas augstskolās un nodarbības skolās. 



Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023