Lai popularizētu lībiešu mantojumu, izveido galda spēli

Lai popularizētu Latvijas lībiešu mantojumu, Latvijas Universitātes Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru šo gadu izsludināja par Lībiešu mantojuma gadu. Viena no vietām, kur visvairāk lībiešu pēcteču, ir Ziemeļkurzeme. Lai palīdzētu bērniem un pieaugušajiem apgūt izzūdošās valodas pamatus, radīts pirmais LOTO lībiešu valodā. 

Ventspils lībiešu apvienības “Rānda’’ pārstāve Māra Vīgerte: “Ir cilvēki, kuri apzinās, ka tās ir viņu saknes, ir cilvēki, kuri apzinās, ka tā ir viņu vēsture. Pat tad, ja viņi nav saistīti ar lībiešiem, viņiem tas liekas interesanti.”

Galda spēle “LOTO lībiešu valodas iepazīšanai un apguvei” radīta ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Ventspils Mākslas skolas direktore Sanda Jaunbelzēja: “Līdzko uzzinājām, ka tas ir lībiešu gads, tad mums šeit, šajā spēlē, ir arī dažādi priekšmeti, Izglītības pārvaldes speciālisti izvēlējās vārdus, Latvijas Universitātes lībiešu institūts iztulkoja, tad jau bija pats radošais process, tad jau mēs ķēramies klāt pašai radošajai darbībai.”

Ventspils novadā lībiešu zemes stiepjas paralēli jūras krastam. Vēl šodien Ventspils pusē lieto senos vietvārdus lībiešu valodā. Sadarbībā ar Latvijas Universitātes Lībiešu institūtu, vietējo lībiešu kultūras biedrību rezi divos gados tiek rīkotas lībiešu kultūras dienas, kas pulcina cilvēkus ar lībiskām saknēm. 

Ventspils Mākslas skolas audzēkņu projekts jau šobrīd ieguvis lielu interesi līvu vidū. Vīgerte: “Man liekas, ka šis ir izdevies ne tikai kā ļoti labs izglītojošs projekts, bet arī kā ļoti labs produkts, kas varētu bērniņam piedzimstot vai pirmajās jubilejās, ja tas ir lībiesu izcelsmes bērniņš. Tā ir kā pirmā iespēja iepazīt lībiešu valodas pamatus un pirmos vārdiņus, jo nekā tāda mums nav. Tas ir ļoti vajadzīgi.” 

Vakar publikai pirmo reizi atrādītos spēļu eksemplārus dāvinās Ventspils pirmskolas iestādēm, sākumskolām, kultūras iestādēm un Lībiešu organizācijām. Pārventas pamatskolas latviešu valodas skolotāja Dace Frīdenberga-Samete: “Šīs divas kastes nonāks Ventspils Pārventas pamatskolā, noteikti, ka pirmskolas grupā, noteikti, ka sākumskolā, un es pieļauju, ka arī pamatskolas jauniesiem mēs radīsim interesi un iespēju radīt kaut ko jaunu.”

Lai veicinātu piederības sajūtu lībiešu reģionam, Ventspils skolu jauniešiem pieejams arī šogad izveidotais izziņas un ekskursiju maršruts, kas sākas Ovīšos un noslēdzas Kolkā. Digitāla karte interaktīvā veidā vēsta par Lībiešu krasta ciematu vēsturi un iedzīvotājiem.  Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023