Lai samazinātu rēķinus, pieaug interese veikt energoefektīvus uzlabojumus mājokļos

Energoresursu cenu kāpumu iedzīvotāji izjūt jau šobrīd. Viens no risinājumiem to samazinājumam ir uzlabot mājas tehnisko stāvokli - siltināta fasāde, nomainīts jumts, sakārtots siltuma mezgls. Tādējādi izdevums par siltumu var samazināt pat uz pusi. Ne vienmēr visi dzīvokļu īpašnieki vēlas siltināt mājas, un tad jācieš visiem.

Gada pirmajos trīs mēnešos uz pusi pieaudzis iedzīvotāju kredītu pieteikumu skaits, lai veiktu uzlabojumus savā privātajā mājoklī, vēsta banka “Citadele”. Arī daudzīvokļu ēkās iedzīvotājiem ir interese par energoefektivitāti, tiesa gan - šeit ir vairāki mainīgie faktori. Svarīgākais no tiem - jābūt iedzīvotāju piekrišanai veikt darbus, bet ne visi ir vienisprātis par šādu ideju. “Gribētu teikt, ka daudzīvokļu īpašniekiem ir interese iesaistīties un darīt, bet jāsaka, ka ļoti liela loma šeit ir arī pašvaldībām un namu pārvaldniekiem, kas iet, iegulda un stāsta. Ir tās pilsētas, kurās ir vairāk atjaunoto ēku, piemēram, Liepāja, Valmiera, Valka, Saldus, Talsi. Tas ir ļoti liels pašvaldības un namu pārvaldītāju biedrību darbs, kas ir ieguldījušies tieši dzīvokļu īpašnieku izglītošanā un sabiedrības izglītošanā par to, kas ir kopīpašums,” saka Inese Bērziņa, Ekonomikas ministrijas Enerģētikas finanšu instrumentu nodaļas vecākā eksperte.

Pašreiz Eiropas Savienības līdzfinansējums ēku energoefektivitātes uzlabošanai Latvijā ir rezervēts un izmantots, stāsta Ekonomikas ministrijā. Arvien vairāk finansiālu atbalstu māju uzlabošanai piešķir pašvaldības. “Tieši uz siltumu ekonomija 50% ir labi projekti, kur ir uz 60, bet pamatā 50 uz apkuri, kopējais energoresursu ietaupījums ir 30-40%, jo karsto ūdeni tērē tāpat. Ja ir trubu nomaiņa un efektīvāki remonti, tad lielākais ieguvums uz siltumu,” uzsver Andris Kabraks, SIA “Valmieras Namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs.

Arī iedzīvotāji norāda, ka naudas izteiksmē rēķinu izmaksas ir zemākas, īpaši tas bija novērojams ziemas periodā. Savukārt Ekonomikas ministrija jau 11. gadu izsludinājusi konkursu “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2022”. Inese Bērziņa: “Vēlamies pateikt paldies tiem namsaimniekiem, pārvaldniekiem, projektu vadītājiem, dzīvokļu īpašniekiem, kas ir ieguldījušies ēku atjaunošanā. Tur nav stāsts tikai par finanšu līdzekļiem, bet par laiku, enerģiju.”


Foto: Freepik