Neskatoties uz karu, ukraiņi Lieldienas svinēs

Apmēram 60% ukraiņu ir pareizticīgie. Jau šo svētdien, 24. aprīlī, būtu jāsvin Lieldienas. Kā iedzīvotāji gatavojas šiem svētkiem laikā, kad valstī ir karš, stāsta ukrainiete, žurnāliste Jevgeņija Lagoda.

Ukrainas Pareizticīgo baznīcas garīdznieks un Ukrainas Bruņoto spēku kapelāns Tēvs Jurijs stāsta, ka šogad svētki būs citādāki kara ierobežojumu dēļ. “Kā jau mēs zinām, Lieldienu dievkalpojums parasti sākas pusnaktī, bet mēs to nevarēsim aizvadīt, jo tieši tad sākas komandantstunda. Tā beidzas piecos no rīta, tad arī katrs priesteris vai garīdznieks varēs noteikt dievkalpojuma sākumu.”

Ukrainas Dezinformācijas apkarošanas centrs jau ir brīdinājis, ka Lieldienās krievu karavīri varētu veikt provokācijas, dažāda veida apšaudes. “Ziniet, kas pats sevi sargā, to Dievs sargā. Es aicinātu būt ļoti uzmanīgiem. Neaiztieciet neko, ko paši neesat likuši, jo viss var būt mīnēts. Zinām, ka bieži atskan sirēnas, mums jābūt gataviem nodrošināt patvērumu baznīcas apmeklētājiem un draudzes locekļiem,” pauž Tēvs Jurijs, Ukrainas Pareizticīgo baznīcas garīdznieks.

Neskatoties uz ierobežojumiem, ukraiņi tik un tā gatavojas svētkiem. Par visu vairāk viņi vēlas veltīt šos svētkus tiem, kuri viņus aizstāv. Par to vairāk pastāstīs Sergejs Mihajlovičs, kurš jau otro dienu gatavo kuličus Ukrainas bruņoto spēku pārstāvjiem. “Ar konditoreju es nodarbojos jau vairāk nekā 25 gadus. Arī 2014. gadā pretterora operācijai Donbasā nosūtījām daudz kuliču. Šodien turpinām cept,” saka Sergejs Mihajlovičs, maiznīcas īpašnieks. Par to, cik kuliči jau ir aizsūtīti un cik vēl plāno, Sergejs Mihajlovičs atbild: “Šodien nosūtījām 150, taču kopumā plānojam 1200 kuličus.”

Par kuliču cepšanu savā ražotnē Zakarpatskā, Sergejs Mihailovičs ir visai noslēpumains. “Cepam pēc senču receptes. Mums ir arī, kā saka, sava rozīnīte, – pirms katras maizes vai kuliča cepšanas skaitām lūgšanu.”

Kuličus ceptuves īpašnieks un darbinieki gatavo par saviem līdzekļiem, tā atbalstot Ukrainas bruņotos spēkus. “Mēs vēlamies, lai arī mūsu karavīriem Lieldienās ir svētku sajūta. Mūsu aizstāvji būs paēduši, spara pilni, labā noskaņojumā. Tas nozīmē, ka ienaidnieks atkāpsies. Palīdzam ar visiem spēkiem.”

Ukrainas iedzīvotāji svētku priekšvakarā visvairāk vēlas mieru, taču vienlaikus arī neaizmirst tos, kuri palīdz ukraiņiem šajā grūtajā ceļā. Lieldienas ir svētki, kas simbolizē dzīvības uzvaru pār nāvi. Šobrīd ukraiņi visā pasaulē sapņo vienīgi par to, ka svētkus vēlētos sagaidīt mājās zem mierīgām debesīm.