Lai pavasarī nebūtu kūlas ugunsgrēku, VUGD aicina sakopt īpašumus

Ik rudeni Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki aicina parūpēties par savu īpašumu. Pirmais – jau vēl rudenī nopļaut zāli, lai pavasarī nebūtu kūlas ugunsgrēku. 

“Tas risks, ko mēs redzam kā ugunsdzēsēji, pavasarī tas viss būs jau sakaltis. Ja sauss, vējains pavasaris, tad – maza dzirkstele, var izcelties ļoti postošs ugunsgrēks. Arī ugunsdrošības noteikumi nosaka, ka mums ir jāsakopj teritorijas, kur atrodas mūsu dzīvojamā māja, desmit metru apkārtnē jābūt visam tīram, sakoptam, lai nav, kam degt, jo ugunij nepatīk kārtība,” parūpēties par savu īpašumu aicina VUGD vecākā inspektore Sandra Vējiņa.

Kūlas ugunsgrēki pavasaros ir saistīti arī ar laika apstākļiem. Sausā, vējainā pavasarī to ir vairāk, bet nenoliedzami teritorijas sakopšana ir daudz lielāka garantija, lai nebūtu kūlas ugunsgrēku. “Ja mēs raugāmies Vidzemes datus, tad tā tendence parāda to, ka kūlas ugunsgrēku skaits tomēr samazinās. Šajā gadā mums bija 101 kūlas ugunsgrēks, Valmieras novadā 17. Šos skaitļus noteikti mazākus dara gan iedzīvotāji, gan pašvaldības, kas apkopj savus īpašumus, jo mums, piemēram, kādus gadus atpakaļ bija ļoti izteikti Gulbenes pusē kūlas ugunsgrēki, bet tur pašvaldība mērķtiecīgi strādāja, sakopa, strādāja ar māju un teritoriju īpašniekiem, līdz ar to šī situācija krietni uzlabojās.”

Veicot sakopšanas darbus dārzā, it sevišķi laukos ir ierasts kurināt ugunskuru, taču te jāatceras, ka ne visās pašvaldībās tas ir atļauts, tādēļ vispirms jāiepazīstas ar savas vietvaras saistošajiem noteikumiem. Kurinot ugunskurus, jāievēro ugunsdrošības noteikumi un arī tas, ka ugunskurs nav veids, kā atbrīvoties no visiem atkritumiem. “Piemēram, riepas cilvēki nevis mēģina tās nodot, ko katra mājsaimniecība var izdarīt bez maksas reizi gadā, bet mēģina nokurināt ugunskurā. Ugunskuri ir bīstami gan ar to, ka izdala toksiskās vielas, gan arī apjoma ziņā ir lieli un intensīvi, līdz ar to ir ļoti liels risks, ka liesma var aiziet tālāk.”

Vēl viens no rudens darbiem ir kritušo lapu savākšana, šajā ziņā vairākās Vidzemes pašvaldībās būs lapu savākšanas akcijas, par tām stāsta “ZAAO” klientu apkalpošanas nodaļas vadītājs Mārtiņs Vīgants: “Katru gadu ir divas pilsētas, kur organizē lapu akcijas. Tā ir Valmieras pilsēta un Cēsu pilsēta, tāpat arī šogad Krimuldas un Lēdurgas pagastā Siguldas novada pašvaldība organizē lapu savākšanas akciju. Šo akciju pašvaldības organizē par saviem līdzekļiem, iedzīvotājiem šī lapu nodošana akcijas laikā ir bez maksas. Akcija attiecas tikai uz lapām, ko pašvaldība apmaksā, pārējie zaļie atkritumi – vai tie būtu augļi, laksti, sīkie zari –, tos var nogādāt uz Eko laukumu un nodot par maksu.

Rudens lapas Valmieras novada iedzīvotāji varēs nodot no šīs nedēļas līdz 17. novembrim, bet Siguldas novadā plānots no 31. oktobra līdz 4. novembrim.



#SIF_MAF2023 | Foto: Freepik; ilustratīvs