Krodera bibliotēkā vairāk nekā 10 tūkstoši grāmatu

Kamēr turpinās Valmieras teātra ēkas rekonstrukcija, uz pagaidu mājām nogādāta plašā Krodera bibliotēka. Tajā ir vairāk nekā 10 tūkstoši grāmatu, kuras savas dzīves laikā sakrājis izcilais režisors Oļģerts Kroders. 

Valmieras teātra ēkas aizmugurē augstu slejas pacēlājs. Šoreiz tas šeit nav novietos celtniecības mērķiem, bet lai no teātra augstākā stāva telpas izceltu rūpīgi kastēs sapakotās režisora Oģerta Krodera grāmatas. Turpinoties teātra ēkas rekonstrukcijai, remontdarbi paredzēti arī telpā, kur līdz šim atradās Krodera bibliotēka, tāpēc grāmatas šeit palikt nevarēja. Valmieras Drāmas teātra direktore Evita Ašeradena: “Ļoti rūpīgi sakārtotās grāmatas nācās ņemt ārā no plauktiem, rūpīgi sakārtot kastēs. Tur ir sarakstīts virsū – kas ir kas –, lai nepazaudētos, kā mēs zinām, grāmatu visātrāk pazaudēt var, ieliekot to nepareizā vietā.”

Kastes vispirms uzliek uz platformas un pēc tam iekrauj kravas mašīnā, lai vēlāk tās nogādātu teātra pagaidu mēģinājuma telpā turpat Valmierā. Oļģerta Krodera plašā bibliotēka, kurā ir vairāk nekā 10 tūkstoši grāmatu, Valmieras teātrī nonāca 2002. gadā, kad režisors pārcēlās uz dzīvi teātrī. Krodera rūpīgi savāktās un lolotās grāmatas šeit varēja lasīt ikviens teātra darbinieks. Valmieras Drāmas teātra direktore Evita Ašeradena: “Viņam šīs visas grāmatas stāvēja Tomsona ielas divistabu dzīvoklī. Es domāju – tas ir tas graujošākais. Tad, kad viņš jau bija pārcēlies uz Valmieru un dzīvoja savā grimētavā, ja viņam vajadzēja kādu grāmatu, tad varēja man pateikt, aizej tur otrā plauktā, blakus tam un tam, viņš zināja visu, kā viņam bija sakārtots. Kroderam bija sava kārtība, mums kārtoja profesionāla bibliotekāre. Viņa salika savā kārtībā.”

Noslēdzoties teātra rekonstrukcijai, Krodera bibliotēka atgriezīsies teātra telpās. Iespējams, kāda daļa no tās būs apskatāma arī plašākai sabiedrībai. Tāpat teātrī aizvien saglabāsies Krodera istaba, kurā atradīsies režisora pēdējās lasītās grāmatas un personīgās lietas.