Krākšana var būt nopietna slimības pazīme

Nereti nākas dzirdēt, ka kāds nav pietiekami izgulējies, pa naktīm krāc vai cieš no bezmiega. Tāpat arī jau pagājušā gadā veiktajā pētījumā tika noskaidrots, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju cieš no miega traucējumiem. Lai tos novērstu, ir jāveic miega izmeklējumi, taču tie izmaksā līdz pat 600 eiro. Vai vajadzētu iekļaut miega izmeklējumus valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā?

Lai gan “Kantar” 2022. gada veiktais pētījums liecina, ka kopumā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā mēneša laikā ir izjutuši dažādus miega traucējumus, miega speciāliste Marta Celmiņa uzskata, ka tādu iedzīvotāju varētu būt vēl vairāk. Vairums cilvēku neapzinās, ka, piemēram, krākšana ir arī nopietna slimības pazīme. “Es lieliski zinu, ka ļoti daudzi cilvēki saka – ai, tas taču nekas, tā taču ir tikai skaņa. Bet patiesībā tas nozīmē, ka cilvēks naktī smok. Viņi to neapzinas. Un lielākoties pieauguši, it sevišķi vīrieši, viņi saka – ai, tas taču nekas, mums tas ģimenē ir iedzimts; man krāc tētis, mamma, brālis, māsa, mums visi ģimenē krāc. Un patiesībā es aicinātu cilvēkus neignorēt šo krākšanu un vērsties pie miega speciālista.”

Krākšana var novest pie bīstamas slimības – obstruktīvās miega apnojas. Neārstēta slimība ir milzīgs riska faktors insultam, infarktam, paaugstinātam asinsspiedienam un citām nopietnām veselības problēmām. Tāpat viens no simptomiem ir, ka cilvēks jūtas neizgulējies, līdz ar to ikdienā var neapzināti aizmigt. Tas var notikt uz dažām sekundēm un to pat var nepamanīt.

Celmiņa: “Es redzu, cik bieži ir tā, ka cilvēks nomodā 10 sekundes, pēc tam aizmieg uz divām, pēc tam uz piecām sekundēm atkal nomodā, pēc tam aizmieg uz trim sekundēm. Un mūsu smadzenes iet iekšā un ārā, iekšā un ārā no miega. Mums Latvijā netiek ievēroti Ministru kabineta noteikumi Nr. 940. Jo pēc šiem noteikumiem jebkuram cilvēkam, kurš vēlas iegūt autovadītāja apliecību vai pagarināt to, ārstam vajadzētu šim cilvēkam uzdot visus šos jautājumus par obstruktīvo miega apnoju. Ja viņam ir simptomi, viņam jāiet izmeklēties. “

Marta Celmiņa ReTV norāda, ka pētījumi pierāda, ka cilvēki, kuriem ir obstruktīvā miega apnoja un to neārstē, trīs līdz četras reizes biežāk izraisa auto satiksmes negadījumus. Latvijā miega izmeklējumi maksā no 100 līdz 600 eiro. Mūsu kaimiņvalstīs, Lietuvā un Igaunijā, tie ir valsts apmaksāti, taču Latvijā iespēja saņemt valsts finansējumu ir tikai bērniem. Tāpēc šobrīd tiek vākti paraksti platformā “manabalss.lv” par iniciatīvu ieviest valsts apmaksātus miega izmeklējumus arī pieaugušajiem. “Ja mēs diagnosticējām kādu problēmu, mēs uzreiz varam dabūt ārstēšanu. Jo ārstēšana gan lielai daļai valsts sedz. Bet līdz ārstēšanai cilvēks nespēj nokļūt, jo viņš nevar veikt miega izmeklējumu.”

Šobrīd platformā manabalss.lv iniciatīvu, ieviest valsts apmaksātus miega izmeklējumus, ir parakstījuši vairāk nekā 3100 cilvēku. Tāpat Nacionālajā veselības dienestā ReTV norādīja, ka ir apzināts miega izmeklējumiem nepieciešamais papildus finansējums no dažādiem rakursiem, piemēram, reto slimību pacientiem, miega slimību pacientiem un citiem. Šie pakalpojumi ir iekļauti un iesniegti prioritārajiem pasākumiem 2024. gadam, kam būtu nepieciešams papildus finansējums.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023